Едно от най-старите учебни заведения в Ловеч - Средно училище „Св. Климент Охридски“, отбелязва своята 130-годишнина

Средно училище „Св. Климент Охридски“ в Ловеч отбелязва своята 130-а годишнина в навечерието на 25 ноември - Ден на светеца, ученик на Солунските първоучители и патрон на училището. Празникът ще се състои в Ловчанското читалище „Наука-1870г.“ днес (24 ноември) вечерта. Една от старите образователна институция в града на люляците, която поколения граждани наричат „Гимназията“, ще събере настоящи и бивши ученици и учители. Това е финалното събитие от поредицата, посветени на годишнината, каза за БТА директорът на културната институция Валери Христов.
„Паралелно с това през този месец имахме много състезания и участия на нашите ученици в различни изяви – литературни конкурси, по изобразително изкуство, за пръв път и шахматен турнир, тъй като имаме изявени шахматисти. За днешното тържество също сме предвидили изненада с участието на ученици - те ще дефилират на сцената с ученически униформи от различни епохи, за което ни помогнаха от Драматичния театър в Ловеч“, посочи Христов.
По думите му през всичките 130 години училището е дало много кадри на България. Ловешката гимназия са завършили 42-ма професори и двама академици. „Достатъчно е да спомена акад. Димитър Мишев, проф. Стойчо Панчев, проф. Иван Лалов. Те са гордост за Ловеч, част от тях са и почетни граждани на града“, добави директорът и припомни историята гимназията в центъра на Ловеч.
Началото е поставено 1889 година, когато на 4 април с Протокол №11 Ловешкият общински съвет взима решение да се построи училищна сграда за начално училище.
През учебната 1893/1894 година новопостроеното в града училище отваря за първи път вратите си. Отначало то е известно като „Новото”. Ръководството на училището е поверено на главния учител Васил Стоянов Илков. 
Първото име на учебното заведение е „Княз Борис Търновски”. 
През учебната 1912/1913 година в същата сграда се открива Държавно девическо педагогическо училище, създадено съгласно Закона за образованието от 1909 година за подготовка на учителски кадри. По-късно училището става Държавно смесено педагогическо училище. През 40-те години е Народна мъжка гимназия, а през 50-те става Пълно средно смесено училище. От 1959 г. е Средно политехническо училище, в синхрон с новите условия в държавата и новите професии. „През 1968 г. се въвеждат паралелки с усилено изучаване на математика. Първият випуск завършва през 1973 г. и се въвеждат осем математически паралелки, които дават начало в тази сграда на две училища – гимназия „Христо Кърпачев“ и Математическа гимназия, т.е. ние сме „майката“ на днешната Профилирана природо-математическа гимназия“, разказа Валери Христов. 
През 70-те години гимназията става Единно средно политехническо училище, през 1992 г. се преименува от „Христо Кърпачев“ на Средно общообразователно училище „Св. Климент Охридски. От 2016 г. е Средно училище „Св. Климент Охридски“ с ученици от 1 до 12 клас, добави директорът.
Патрони на гимназията през годините са княз Борис Търновски, цар Борис Трети, Христо Иванов Кърпачев, свети Климент Охридски.
„Ловеч е много буден град с просветители. Имало е едно основно, след това се появява и второ основно училище, а после и Американският колеж. След като много хора са завършили основно образование, е имало естествена потребност да продължат образованието си в гимназия. Не случайно Общинският съвет взима това решение за откриването на училището, което е с 37 стаи, кабинети, театрален салон“, каза още Христов. 
Днес в училището има кабинет по биология, химия, физика, география, история, литература. Предстои да се изградят е СТЕМ кабинети. От тази година в гимназията е разкрита и нова паралелка „Графичен дизайн“. „Това е нещо модерно, актуално, свързано с бъдещето“, коментира директорът. Училището е и с хуманитарна насоченост – история, литература, английски език.
В момента в него се обучават 201 ученици в 11 паралелки, като през годините заради демографската криза са намалели много. „Това ни позволява да работим за качество. Децата са спокойни, има достатъчно класни стаи и техника за учебния процес. Постъпиха на работа млади учители. Оптимистично съм настроен за развитието, качеството и бъдещето на гимназията. Виждам я като едно от модерните и иновативни училища, които въвеждат нови технологии, качество на образование и според изискванията на пазара на труда“, каза още директорът Валери Христов.