Фестивалът има конкурсен характер и се организира с цел съхраняване и представяне на българското народно песенно, танцово, словесно и кулинарно разнообразие. Той ще бъде на 9 декември, а задачата на организаторите е в навечерието на зимните празници творческите колективи да си дадат среща в населеното място с многогодишна история. „Идеята ни е да почетем св. Николай Чудотворец, да стоплим душите си, да ги отворим и да посрещнем с любов предстоящите дни“, каза още Кирилов.
Националният фестивал „Никулденско веселие“ е част от събитията, посветени на 450-та годишнина на село Медовина. Организаторите обясниха, че населеното място има богато минало, но годишнината се отбелязва от годината, в която селото фигурира трайно в регистрите.
И тази година изявите ще бъдат в няколко раздела. Кулинарните ще са два: първият – изложба на рибни ястия. В него всяка институция може да се включи с до пет експоната. Вторият ще е открита демонстрация по приготвяне на рибена чорба. В него кулинарни умения ще могат да покажат до седем участници. Пет от местата вече са запазени от любители-кулинари от Балчик, Шумен, Сребърна и Силистра.
Журито в кулинарната част ще е съставено от трима специалисти с председател, специалният гост на фестивала, шеф Ивайло Иванов, който ще нагости със свой специалитет дошлите на форума.
Фолклорната част ще се разгърне на две сцени. „Прави впечатление, че тази година има много индивидуални млади таланти от различни школи“, добави Петър Кирилов.
Председател на журито ще е акад. д-р Иван Симеонов, а членове: добруджанската народна певица Галина Дурмушлийска, хореографът Илия Петков, северняшкият народен певец Петър Кирилов и още двама души, които организаторите на този етап запазват в тайна.
Организатори на националния музикално-кулинарен фестивал „Никулденско веселие“ са кметството в село Медовина, Сдружение за фолклор „Цветница“, народно читалище (НЧ) „Иван Иванов - 1891“ село Медовина, със съдействието на Община Попово.
БТА припомня, че през миналата година форумът, макар и първи по рода си, привлече сто колектива от страната с близо 900 участници – любители на българското народно творчество и майстори на традиционна българска кухня, характерна за Никулден.