Лекцията на Чагла Сарач (директор на музея „Ара Гюлер" и „Архив и изследователски център „Ара Гюлер"), Туана Пулак (мениджър изложби и разработване на проекти в музея „Ара Гюлер") и Ясемин Озюе (мениджър продажби и бизнес развитие в музея „Ара Гюлер") ще се проведе на английски език, уточняват от екипа на събитието. Те допълват, че инициативата е част от съпътстващата програма на изложбата „Истанбул" в галерия „Синтезис“ от 23 ноември до 25 януари 2024 г.
„Това е първото представяне на Музея „Ара Гюлер" с изложба в София, през октомври тя беше показана в рамките на Международните фотографски срещи в Пловдив. Изложбата и съпътстващата програма са организирани от галерия „Синтезис" и Музея „Ара Гюлер" в Истанбул с партньорството на Посолството на Република Турция в България, Генералното консулство на Република Турция в Пловдив, Пловдивско фотографско средище, Културният център на СУ „Св. Кл. Охридски" и „Фотосинтезис“, отбелязват още организаторите.
Ара Гюлер (1928–2018) е турски фотограф, роден в Истанбул. В ученическите си години е силно повлиян от киното и работи във филмови студия, където помага със сценографията и продукцията. През 1950 г. започва кариерата си във вестник Yeni Istanbul. През 1956 започва да работи като фотожурналист за американската издателска компания Time Life, а през 1958 – за Paris Match и Stern. Става част от екипа на престижната агенция Magnum Photos, която разпространява снимките му и днес. От 1956 г. до 1961 г. Ара Гюлер е главен фоторедактор на списание Hayat. В изданието на British Journal of Photography Year Book от 1961 г. той е обявен за един от седемте най-добри фотографи в света. През 1962 г. получава наградата Master of Leica в Германия. Негови творби участват в изложбата „Man and His World" в Канада през 1967 г. и на панаира Фотокина в Кьолн през 1968 г. През 2002 г. Франция награждава Гюлер със степента Офицер на ордена за изкуство и литература, а през 2009 г. Гюлер получава Медала на Париж. Удостоен е с почетни докторски степени от Университета „Йълдъз Текник" през 2004 г., Университета за изящни изкуства „Мимар Синан" през 2013 г. и с Наградата за изключителни заслуги на Великото народно събрание на Турция през 2009 г. През същата година получава награда за цялостен принос от фондация Lucie в САЩ.
Творчеството му е част от стотици изложби по целия свят, а фотографиите му са публикувани в десетки книги. Гюлер интервюира и фотографира множество забележителни политици и хора на изкуството – от Уинстън Чърчил, Вили Бранд и Индира Ганди до Мария Калас, Алфред Хичкок, Пабло Пикасо и Салвадор Дали.
Музеят „Ара Гюлер" и „Архив и изследователски център Ара Гюлер" са създадени в резултат на партньорство между Ара Гюлер и Доуш Груп. Мисията на музея „Ара Гюлер" е да споделя разнообразната творческа идентичност, вдъхновяващ живот и ценен архив на фотографа с широката публика. Музеят цели да подчертае и популяризира визуалното, емоционалното и социалното въздействие на фотографията на Гюлер чрез местни и международни изложби, публикации, събития и сътрудничества. Центърът работи за запазване на архивите на фотографа във формата, избрана от него и за предаване на наследството му на бъдещите поколения. Освен фотографския архив на Гюлер колекцията включва неговите фотоапарати, лабораторно оборудване, книги, дневници, кореспонденция, лични вещи, както и колекция от произведения на изкуството. „Архив и изследователски център Ара Гюлер" извършва дигитализиране, индексиране, класификация, консервация и реставрация на тези архиви.
/ВСР