Магистратът очерта формите на насилие, дефинирани в Закона за крила на детето, като обърна внимание на тормоза, като системно повтарящи се действия, насочени да повлияят отрицателно на отсрещната страна, особено между връстници, най-често напоследък в социалните мрежи.
Прокурор Александров обясни разликата в носенето на наказателна отговорност в различните възрастови групи и говори за значението да разбират и ръководят постъпките си. Обърна внимание на нормативната уредба, регламентираща мерките и начините на прилагането им при противоправно поведение на лица и деца, разликите в наказанията съобразно възрастта – Наказателен кодекс, Наказателно-процесуален кодекс, Закон за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, Указ за борба с дребното хулиганство. Разграничи едрото от дребното хулиганство, акцентира на обществената опасност като критерий за дефинирането им.
Лекторът сподели случаи от практиката си – от най-дребни простъпки до заловен и осъден за убийство непълнолетен извършител. Даде примери на подрастващите как възрастни могат да ги въвлекат в извършване на противоправни действия. Учениците получиха образователни материали, предоставени по Образователната програма от Висшия съдебен съвет.
С лекцията Окръжният съд в Търговище, съвместно с Окръжна прокуратура в града, проявяват съпричастност към проблема и информираността на подрастващите по темата е начин на преодоляването му.
Както БТА съобщи, през миналата учебна година Образователната програма „Съдебната власт-информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“ включваше 20 учебни часа на различни теми, целящи повишаване на правната култура у подрастващите. Окръжният съд в Търговище вече десет години работи по образователната програма.