Борсата в Букурещ инвестира в ключов деривативен проект, а в Загреб ще развиват борсата като част от усилията на страната за членство в ОИСР

Водещ проект, над който се е съсредоточило ръководството на Букурещката фондова борса, трета по големина след тези във Варшава и Будапеща по пазарна капитализация в региoна на Централна и Източна Европа, се нарича "Проект за централни контрагенти" (Central Counterparties project - CCP). Опитът по проекта е натрупан с помощта на Юронекст Клиъринг (Euronext Clearing). Това заяви Адреан Танасе, главен изпълнителен директор на Букурещката фондова борса, по време на 12-тото издание на международната финансова и икономическа конференция "Инвестор Файнънс Форум" (Investor Finance Forum).
От борсовия оператор работят над проекта от десетилетие и се очаква той да е оперативно готов през първото полугодие на 2024 година.
По думите му тази инициатива е много важна за капиталовия пазар в Румъния. Чрез нея от борсовия оператор ще предложат на инвеститорите нови възможности за инвестиции и инвестиционни стратегии. Отделно ще привлече и външни инвеститори в Букурещ, което на свой ред ще увеличи ликвидността на пазара.
В Загреб, фокусът пада върху три направления, посочи Ивана Гаджич, председател на Управителния съвет и изпълнителен директор на Загребската фондова борса. Ивана Гаджич също беше сред участниците във форума.
"Първият стълб е насочен към новите технологии, където работим над два проекта", уточни тя. "Единият е "Инструмент за анализи с Изкуствен интелект", а повод от оператора да се насочат към подобна инициатива е фактът, че не малка част от инвеститорите на пазара в Загреб не разполагат с подходящ инструментариум за анализ. Проектът е съфинансиран от Европейската банка за възстановяване и развитие.
"Вторият проект в технологичното направление е назован "Адриатическа цифрова борса” (Adria Digital Exchange), където борсата в Загреб е съакционер. Той има за цел изпробването на нови технологии, търговия с крипто активи чрез технология на разпределените регистри (distributed ledger technologies, DLT - база данни за транзакции, която се съхранява в мрежа от множество компютри, а не на едно централно място, продължи Гаджич.  
Вторият стълб в инвестиционната стратегия на борсата в Хърватия е представянето на традиционния пазар там като подходящ за набиране на капитал от компании в туристическата индустрия.
Третото направление се обуславя от целта на Хърватия да стане пълноправен член и на "Организацията за икономическо сътрудничество и развитие" (ОИСР).  
"Така или иначе това членство е свързано със силен акцент върху развитието на капиталовия пазар. Ето защо нашето правителство, за пръв път в историята, ще публикува Стратегия за развитие на капиталовия пазар в Хърватия", посочи още Ивана Гаджич. В този процес, Хърватия и Румъния споделят опит.