С тридневен национален траур България отбелязва навлизането на сръбски войски в Западните покрайнини по силата на Ньойския договор

На 6 ноември 1920 г. сръбските войски навлизат  Западните покрайнини (Царибродско, Босилеградско и Струмишко)  с площ 1555 кв. км и население 65 000 души на основание Ньойския договор (27 ноември 1919) след края на Първата световна война. Народното събрание на България прекратява заседанията си в знак на протест и обявява 3-дневен национален траур. Символ на окупацията става черната забрадка. Българките в окупираните земи слагат черни забрадки в знак на национален траур, а прокараната по този начин граница е наречена от българите там "черната граница". Западните български покрайнини включват 129 селища, 25 от тях са разсечени от границата.
БТА съобщава:
Белград, 7 ноември 1920 г. /Сръбско съобщение/ Решението на сърбохърватско словенското правителство да пристъпи на 6 ноември към окупацията на областите, които се предават на нашето кралство от договора за мир в Ньой, е дало повод на официалния печат в София да изтълкува неточно това действие. Ние сме упълномощени да заявим, че решението на кралското правителство да завземе тия области е било взето в съгласие с договора в Ньой. За тази окупация няма никакво решение - нито от международната комисия, нито пък от конференцията на посланиците, тъй като такова решение не е било необходимо. Кралското правителство имаше намерение да предприеме окупацията едновременно с определянето на границата от международната комисия и това намерение то е съобщило на българското правителство. Имайки предвид, че българското правителство се опитвало да измени решението на нашето правителство и да оспори пред международната комисия всяка точка от границата, която се определя от договора, очевидно е, че мъчнотиите преднамерено се създават от самата България. Нашето решение е да се приложи договорът. Дадена е заповед да се предприеме на 6 ноември окупацията, като е съобщено своевременно това решение на заинтересованите.