Проф. Антоанета Христова, директор на Института за изследване на населението и човека при Българската академия на науките, каза, че липсата на регулация на професионалната дейност на психолозите не гарантира и правата на лицата, които са обект на психологическа дейност. По думите ѝ, ако има закон за професионалната дейност на психолозите, тогава всички нарушения ще бъдат ясно регламентирани и ще може да се оказва контрол върху дейността на регистрираните психолози. Когато тук приемем и европейските стандарти за работа, биха се променили и програмите в университетите, добави тя.
На 3-ти и 4 ноември в София ще се състои Десети международен конгрес по психология. По време на форума ще бъдат представени около 180 научни доклада, каза Стою Недин, заместник-председател на Дружеството на психолозите. Докладите засягат теми, свързани с прекомерното използване на интернет и социални мрежи, създаващи множество негативни ефекти върху психиката на хората, особено на сред подрастващите и сред необвързаните хора, допълни той. По думите му в докладите са засегнати и темите за ефектите от ковид пандемията, които ще имат много дългосрочен ефект върху психическото състояние на индивида, както и възможностите за интервенции с цел справяне; за климатичните промени и екологичните нагласи на хората, които могат да доведат до повишаване на екологична тревожност; за новата пандемия, според Световната здравна организация – затлъстяване и наднормено тегло, и др.
По време на конгреса ще бъдат представени и няколко изследвания, свързани с психичното благополучие и времевите измерения на удовлетвореността от живота сред жените в зряла възраст; отражението на социалните мрежи върху междуличностната връзка; влиянието на социалните мрежи върху агресивността на децата; отражението на кърменето върху следродилната депресия и др.