За по-ефективни мерки за предотвратяване на изоставянето на деца със специални потребности апелират от сдружение "Шанс чрез умения"

За промени в Закона за закрила на детето, с които да се въведат по-ефективни мерки за предотвратяване на изоставянето на деца със специални потребности апелираха от сдружение „Шанс чрез умения“ по време на дискусия, която се проведе в София. Акцентът в промените е задължителното включване на специалисти, които да консултират и информират родителите още от родилното отделение за възможностите за развитие на детето им. 
Около 90% от изоставените деца в България са със специални потребности. Голяма част от тях не посещават детска градина и училище. Много от младежите с увреждания не са заети с обучение или работа. Тези данни представиха по време на дискусията от сдружение „Шанс чрез умения".
Искаме да покажем, че децата с увреждания са част от обществото и имат същото място, както останалите деца. С подходящи методи и работа могат да се случат положителни неща за тях, каза Цветелина Стаменов, представител на сдружението. 
По думите ѝ бременните жени трябва да бъдат обгрижвани още когато се разбере, че детето е специално и да се увеличи бройката на специалистите, които могат да окажат помощ на майката. Най-добрият вариант за тези деца е те да бъдат при майката и тя да бъде емоционално стабилна, за да може да го отглежда по подходящ начин, посочи Стаменов. 
Според Марина Бенчева, също от сдружение "Шанс чрез умения", системата в България не работи добре за децата със специални потребности. Още по време на бременността повечето майки разбират, че ще имат дете с увреждания. В този момент с майката трябва да работят психолози и педагози, които да осигурят точна и навременна информация за отглеждането на дете със специални потребности, обясни Бенчева. Тя посочи, че ако се работи с детето от много ранна детска възраст, до голяма степен то може да води нормален начин на живот. 
В дискусията се включи и председателят на фондация "Можем заедно" Ваня Тодорова, която разказа за терапията с коне за деца със специални потребности. Тя обясни, че освен мускулното укрепване, се работи и върху дишането и преглъщането на детето. Конната терапия помага и за поведението на дете със специални потребности.
Събитието се организира по проект „Тези деца са наши, да им дадем шанс", финансиран по Оперативна програма „Добро управление", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. В дискусията се включиха психолози и специалисти в комуникацията с деца със специални потребности, както и майки и бащи на такива деца.