От там припомнят, че нито една аптека или фармацевт няма интерес да не отпуска лекарства на пациенти и да ги връща, както и че не би следвало фармацевтите да бъдат държани отговорни, ако медикаментът липсва в складовете. В позицията се казва още, че не е ясно защо при лекарствата, отпускани от Здравната каса, които също се изписват електронно, няма проблем, а при тези, които са със свободна продажба, има.
„Магистър-фармацевтите сме специалистите по лекарства, знаем кога едно лекарство би ви навредило и кога - не. Всеки опит за дискредитиране на професията ни считаме като посегателство върху здравеопазването в България. Ние не използваме аргументите против, не се аргументираме с клевети върху други съсловия и специалисти. Поради това категорично се противопоставяме на всички обиди, които уронват престижа на нашата благородна професия и професионализма на магистър-фармацевтите“, заявяват от регионалната фармацевтична колегия София - столична.
В понеделник, след заседание на парламентарната комисия по здравеопазване, свикано заради проблемите с електронните рецепти, министърът на здравеопазването Христо Хинков каза, че всички проблеми са решими. В близките дни ще се даде възможност работещите в спешните центрове да могат да издават хартиени рецепти. Всички останали медици, които изписват рецепти за антибиотици или за лечение на диабет, ще го правят по електронен път, каза тогава министър Хинков. Още следващата седмица ще бъде решен проблемът, за който сигнализираха лекарите, така че кодът на лекарството, който изписва медикът и кодът, който се вижда в аптеката, ще бъдат един и същи, добави той.