Има голяма нужда от реставратори, защото на много места в страната те липсват, няма и достатъчно щатни бройки, коментира главният реставратор на галерията Марина Караиванова. Тя посочи, че в работата на реставраторите е нужно време и спокойствие. Когато застанеш пред картината, винаги се появява нещо, което може да те изненада, каза Караиванова. По думите й основен принцип в дейността им е вложените материали да са обратими, "защото сега смятаме, че правим най-доброто, но в бъдеще може да се окаже, че не е така". Колкото повече експериментират авторите, толкова по-често идват нещата им при нас, каза още реставраторът.
Ателието за реставрация и консервация към ГХГ, в което се възстановява първоначалният блясък на художествени произведения от богатия фонд на галерията, е най-голямото в Пловдив. То започва дейността си през 2019 година и през годините придобива апаратура чрез проекти, финансирани от Министерството на културата. Чрез проекта на община Пловдив „Културното наследство на Пловдив, представено в ревитализирани, реставрирани и реновирани места" галерията получи таблети, монитори и интерактивни станции, за да може публиката да се наслади още по-качествено на експозицията, посочи Китипова.
Проектът се реализира по Програма „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество" 2014-2021 г. чрез Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Общата му стойност е 781 550 лева и трябва да приключи до 30 април 2024 г. Освен ГХГ– Пловдив в него участват Регионалният исторически музей, Регионалният археологически музей, Регионалният етнографски музей, Регионалният природонаучен музей, Народната библиотека „Иван Вазов" и Общинският институт „Старинен Пловдив".