Call of Duty, StarCraft и Diablo вече са собственост на Microsoft

Microsoft финализира придобиването на издателя на видеоигри Activision Blizzard, според регулаторно подаване на компанията в петък. Това е най-голямата сделка на Microsoft в нейната 48-годишна история и идва, след като компанията разреши спора си с британския антимонополен регулатор, а преди това получи благословията на Европейския съюз и САЩ.

Органът за конкуренция и пазари на Обединеното кралство даде своето одобрение за сделката по-рано в петък, разчиствайки пътя за приключване на придобиването.

Сделката дава на Microsoft огромно портфолио от франчайзи на видеоигри, включително Call of Duty, Crash Bandicoot, Diablo, Overwatch, StarCraft, Tony Hawk Pro Skater, Warcraft и др.

Разработчикът на игри генерира 7.5 милиарда долара приходи през последната си фискална година, което обаче е съвсем малка част продажбите на Microsoft, които достигнаха 212 милиарда долара, пише CNBC.

Днес започваме работата, за да предоставим любимите франчайзи на Activision, Blizzard и King в Game Pass и други платформи“, каза главният изпълнителен директор на Microsoft Gaming Фил Спенсър в публикация в блог. „Ще споделим повече информация за това кога ще можете да играете игрите през следващите месеци.“

Изпълнителният директор на Activision Blizzard Боби Котик ще остане на поста главен изпълнителен директор до края на годината.

Главният изпълнителен директор на Microsoft Сатя Надела, който пое кормилото през 2014 г., се стреми да диверсифицира бизнеса на компанията отвъд основните ѝ области, като операционни системи и софтуер за продуктивност. Activision е едновременно партньор на Microsoft и конкурент. Това е една от малкото големи компании, които пускат популярни игри, чието производство струва стотици милиони долари.

Убеждаването на регулаторите забави придобиването. Когато обяви сделката през януари 2022 г., Microsoft заяви, че очаква да я приключи до края на юни 2023 г. През юли двете компании се споразумяха да удължат крайния срок до 18 октомври.

Федералната търговска комисия в САЩ (FTC), Европейската комисия и Органът за конкуренция и пазари на Обединеното кралство (CMA) повдигнаха възражения срещу сделката.

Microsoft направи отстъпки, които успокоиха европейските регулатори. Компанията се съгласи да даде на потребителите в Европейското икономическо пространство безплатни лицензи за поточно предаване на техните игри от Activision Blizzard, заедно с безплатни лицензи за доставчици на стрийминг, така че европейските геймъри да могат да играят игрите през облака.

Технологичният гигант подписа споразумения с конзолните конкуренти Nintendo и Sony, като им обеща достъп до Call of Duty за 10 години. Подобни сделки с доставчици на облачни игри, включително Boosteroid, Nvidia, Nware и Ubitus, също бяха сключени.

FTC през юли поиска от федералния окръжен съд на Сан Франциско предварителна забрана, за да попречи на Microsoft и Activision да приключат сделката си, преди да получи пълно одобрение. Но след пет дни изслушвания, съдия застана на страната на двете компании. Агенцията отнесе случая до Апелативния съд на САЩ на 9-ти окръг, който отхвърли искането за временно спиране на изпълнението на сделката.

Удовлетворяването на регулаторите на Обединеното кралство беше по-сложно. През август Microsoft каза, че ако сделката бъде разрешена, френският издател на игри Ubisoft ще получи права за стрийминг в облака за игри на Activision за 15 години. Тази промяна в предложението успокои опасения на CMA относно сделката.

FTC обаче каза в петък, че все още има притеснения.

„Оставаме фокусирани върху федералния процес на обжалване, въпреки че Microsoft и Activision приключиха сделката си преди насроченото за декември съдебно изслушване“, каза говорителят на FTC Виктория Греъм. „Новото споразумение на Microsoft и Activision с Ubisoft представя изцяло нов аспект в сливането, което ще засегне американските потребители, което FTC ще оцени като част от текущата си административна процедура. FTC продължава да вярва, че тази сделка е заплаха за конкуренцията.“