Българският износ се влошава с всеки изминал месец

Износът на български стоки се е забавил осезаемо в разгара на лятото, показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ). Стойностният обем на продажбите в чужбина за първите осем месеца – от началото на годината до август – намалява със 7.6%.

За този период от България са изнесени стоки за приблизително 57 млрд. лв., или с около 4.6 млрд. лв. под нивото за същия период на миналата година. Експортът към Европейския съюз се свива с 6.6%, а към страните извън Блока – с 9.5%.

Спадът в обема на износа до голяма степен се дължи на продажните цени на експортните стоки. Докато през 2022 г. те растяха с бума на инфлацията с двуцифрени стойности, а в сектори на енергетиката – дори с около 90%, тенденцията тази година осезаемо се променя. За второто тримесечие продажните цени са били с малко над 5% по-ниски спрямо същия период на миналата година. В енергийния сектор – при петрола и продуктите от него, както и при газа – цените през второто тримесечие са били съответно с 30 и 40% надолу спрямо същия период на миналата година.

В края на декември НСИ ще публикува и изменението в цените на износа за третото тримесечие.

Така от началото на тази година картината при българския експорт е доста по-различна от миналогодишната, когато инфлацията тласна обема на българските стоки в чужбина до абсолютен рекорд.

Сега статистиката показва, че само в рамките на месец август експортът от България достига 6.1 млрд. лв., което е с 22% под обема от август 2022 г.

Този август е и шестият пореден месец на спад на износа, който е първият такъв цикъл от началото на 2021 г., когато започна възстановителния бум от COVID и имаше серията от внушителни ръстове.

Намаление сега се отчита както в експорта за Европейския съюз, така и за страните извън него.

Охлаждането на износа не е изненада и бе очаквано както от финансовото министерство, така и от Българската народна банка (БНБ) в техните икономически доклади.

Вносът на стоки в България също спада – за периода от януари до август той се свива с 8.8% спрямо първите осем месеца на предходната година. Стойностно обемът му е по-висок от този на износа и достига към август 7.9 млрд. лв.