Тя обясни, че втората идея е била да се обединят усилията на преподаватели, фирми и на организации от бизнеса, за да се предостави образование, което да е важно за обществото. Проектът има пет приоритетни области - биотехнологии, химически науки, физически науки, математика и много програми в областта на педагогическите науки.
В проекта участват девет български университета и три организации, представители на бизнеса, а Софийският университет "Св. Климент Охридски" е координатор, каза за БТА проф. Елиза Стефанова. "По проекта трябваше да се създадат 17 нови програми, от които една е бакалавърската програма - за анализ на данни във Факултета по математика и информатика на Софийския университет. През тази година обучаващите се студенти в нея ще бъдат второкурсници. Асоциирани са и 24 партньори, чуждестранни университети. Едни от най-активните партньори бяха от Аристотеловия университет в Солун. Имахме партньори университети от Румъния, Гърция, Хърватия, като имаше посещения в Германия, Италия, Испания, Франция", поясни ръководителят на проекта.
В 12 програми вече има студенти, които се обучават с помощта на дигитално съдържание. От всичките 17 програми - девет програми успяха да започнат в дистанционна форма на обучение, обясни проф. Стефанова. Тя уточни, че четири от всички програми са на чужд език.
В рамките на проекта е изградена структура на академична екосистема, даваща възможност на преподавателите да споделят дигитално съдържание с обучаващите се.
В проекта участват и три организации от бизнеса: Българската търговско-промишлена палата (БТПП), Българската стопанска камара (БСК) и Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
Проектът се финансира с малко под 5 милиона лева от Оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж".
Постиженията по проекта бяха представени днес на конференцията.