Изложбата „Няма щастливи българи“ ме вдъхнови за "Happy", каза пред БТА кураторът Йохан Густавсон

Три серии картини от изложбата "Happy" бяха откраднати преди седмица, каза пред БТА професор Йохан Густавсон, куратор на изложбата "Happy" в галерия „Структура“. Той е преподавател, живеещ в Хага, а последният му проект е свързан с България. В изложбата си включва творби на четирима български творци, които трябва да изобразят щастливи хора и ситуации. 
Работата по проекта започнала с три серии на Недко Солаков. Една, наречена „Щастлив“, втората - „Щастие“, а третата - „Хубави хора в лошо настроение“. За съжаление, картините са се намирали в колата на художника, когато тя е била открадната преди седмица, обясни пред БТА кураторът.
Когато го поканили да прави изложба в галерия „Структура“, кураторът избира четиримата творци Искра Благоева, Спартак Дерменджиев, Недко Солаков, Коста Тонев след проучване и многобройни срещи и посещения на ателиета на художници в София и Пловдив. Разглеждал е платформи и страници на артисти в социалните мрежи. Попаднал на работи на Спартак Дерменджиев отпреди 20 години, представяни в софийска галерия. Изложбата била наречена „Няма щастливи българи“. Въздействали му портретите, обърнатите в една посока, които били „кафяви, много тежки, много депресиращи“. И сметнал, че би било много красиво това да се претвори с нещо по-човешко, по-индивидуално, което дало и началния тласък за създаването на изложбата "Happy". 
„Никога преди не съм правил изложба за щастието. През последната година курирах изложба в Унгария, която се наричаше Crying until laughing (от англ. ез. „Плач до смях“), така че имаше подобни теми, но не съвсем“, разказва той. 
Професор Йохан Густавсон е съдиректор на Експерименталното арт пространство „1646“ и дългогодишен преподавател в Кралската академия за изкуствата в Нидерландия. „Той е следващото популярно име в областта на съвременното изкуство, което се включва в поредицата на галерия „Структура“ - „Гореща линия“. „Нейната основна цел е да отвори България към света, привличайки вниманието на утвърдени международни куратори към местната художествена сцена с огромния й потенциал, който обаче остава нереализиран извън пределите на страната“, казват от галерията.
Йохан Густавсон (р. 1978 г. В Стокхолм) е куратор и преподавател, живеещ в Хага, Нидерландия. Той е съдиректор/куратор на Експерименталното арт пространство 1646 (www.1646.nl), както и преподавател в Кралската академия за изкуства в Хага. Съосновател на Alternative Art Guide, The Hague Contemporary и ръководител на управителния съвет на Page Not Found. Густавсон е куратор на мащабните изложби Prospects на фондация на Мондриян от 2020-2024 г., които се организират във фабриката Van Nelle в Ротердам и съвместно с Art Rotterdam. Работил е като културен посланик на град Хага и е бил куратор на над сто изложби.