Кандидатът за кмет на „България на регионите“ Искрен Веселинов: Имам разработен план, който в рамките на мандата ще започне да дава резултати

Съпредседателят на ВМРО Искрен Веселинов е кандидат за кмет на коалиция „България на регионите“, в която освен неговата партия влизат „Консервативна България“ и Съюзът на патриотичните сили „Защита“.
Искрен Веселинов има богат опит като общински съветник и депутат, два пъти е бил и кандидат за кмет на Русе - през 2011 и 2015 година, като и двата пъти стига до втория тур.

- Как стигнахте до идеята да се кандидатирате отново за кмет на Русе?
- Искам да кажа, че това не е моя идея, а сериозно настояване от страна на много хора в града, които виждат липса на алтернатива, виждат еднотипност на кандидатите и си казват „Ще изберем някой, защото няма кой“ - чух това няколко пъти. Аз всъщност, както е известно, имах известно отдалечаване от Русе. Не съм спирал да живея тук, но фактът, че прекарвам голяма част от работните си дни в други населени места, малко или много ме дистанцира. Но с наближаването на изборите настояванията да се кандидатирам ставаха все по-интензивни. В края на краищата те дойдоха и от хората, които бяха номинирани за кмет от нашите редици и аз нямах сили да откажа тази отговорност. Ще бъда кандидат за кмет, защото смятам за свой дълг да напомня някои важни неща за развитието на Русе, защото през последните десетилетия аз не спирам да говоря едно и също като проблематика, да давам едни и същи идеи, които голяма част от управлявалите нашия град не реализираха. Приемаха добрите идеи, но не ги изпълняваха. Помним, че имаше управление на леви, имаше управление на десни, а по едно време имаше колаборация между леви и десни, имаше управление на града от определени икономически кръгове. Някой трябва да свърши работа, Русе да се оттласне. Не можем да намаляваме с по 2500 човека на година, не можем да оставим някакви стихийни процеси да определят развитието ни. Както споделих и на пресконференцията, с която заявих включването си в надпреварата, аз имам разработен план, който съм сигурен, че приложен в рамките на 4-годишния мандат, ще започне да дава резултати.
- Може ли да се спрем по-подробно на този план?
- Разбира се, той започва преди всичко от целите, които си поставяме за развитието на града ни, защото ние сме се нагледали на едни много прекрасни програми и стратегии, които се пишат, но в края на краищата всичко, което виждаме, че върши един кмет е да пълни дупки по улиците, да подстригва храстчета и да се грижи за чистотата - 
от мениджър на града той се превръща едва ли се в домоуправител, или в квартален отговорник
През последните мандати длъжността на кмета беше принизявана като функции, като задължения за визионерство и задължения за организация. 
- Това на какво се дължи - на лични качества или на системата на управление, имам предвид зависимостта от Общинския съвет?
- Аз не мисля, че някой общински съветник би възпрепятствал решенията на който и да е кмет. Да не говоря, че имахме общински съвети, които бяха придатъци на общинската администрация. Говорим за начин на разсъждение и на управление на града - когато текущият проблем поглъща цялото време на една администрация, резултатите не могат да бъдат добри.
Един от мотивите, заради който бях убеждаван през цялото време да бъда кандидат за кмет, е че съм човекът може би с най-голям опит в тази община - по-голям включително от действащия кмет. Бил съм общински съветник над 15 години, от които 6 години съм бил председател на Общински съвет. В парламента бях председател на Комисията за местно самоуправление и регионално развитие, която отново е във фокуса на правенето на този тип политики. 
Това, което другите ще започнат да учат, или пък вече са доказали, че не са научили, вярвам, че аз бих могъл да реализирам от първия ден
 на мандата си със сглобяването на своя екип. Но пак се връщам на алгоритъма - всичко е правилен разчет и ясно поставени цели. Не може целите ни да бъдат ниски, ние трябва да имаме високи цели като град, трябва да бъдем икономически локомотив на този регион от страната и всъщност, не случайно коалицията, с която се явявам, се казва „България на регионите“, защото виждането на хората, които се занимават професионално с демография е, че не се ли уплътнят и раздвижат регионите, те ще продължат да генерират ниска раждаемост, застаряване на населението и демографска катастрофа. Голямата задача за мен на тези избори, каквато между другото е била ролята ми и в парламента и мисля - доста успешно свършена в рамките на възможното, разбира се, в онзи мандат - ще бъде, да държим на тази тема: че България трябва да бъде на региони, всеки регион трябва да получава нужната държавна подкрепа и да има своя шанс за развитие. А Русе е град под обсада - ние имаме за съжаление един път, по който аз се движа всяка седмица до София и обратно, който е ужасно натоварен и под всякаква критика, а можеше следващата година да имаме магистрала до София. 
Можеше, ако антикорупционната реторика не беше погълнала пътното строителство
Имаме нещо, което смятам в голяма степен и за моя, лична заслуга - един проект, който е за магистрала. Когато аз станах депутат, идеята беше да има скоростен път, но ние настоявахме пред Лиляна Павлова и искахме да има магистрала. Последваха 4 години усилия да намерим финансиране за тази магистрала и всъщност, в края на мандата ние успяхме да направим процеса необратим с включването му в европейска програма като един от възловите обекти. 
- Какво се случи?
- Стартирани бяха обществените поръчки и МРРБ беше буквално под ежедневен натиск от моя страна, да свърши това нещо. Единственото, което спря процеса, беше изборите, защото те се изплашиха да отворят офертите и да класират кандидатите. Оттам насетне 2 години нямаше кой да отвори тези оферти, наложи се да ходя при един друг министър - г-н Гроздан Караджов и да настоявам в последната седмица от мандата си да ги отвори и да обяви победител, заради което пък беше отново атакуван, беше изкарана някаква велика корупционна сделка и управляващите искаха да спрат поръчката. Още няколко месеца се забавиха и с проекта. Всичко това е не само за сметка на жертвите по пътя, но и на това, че са спира развитието на региона. Ето сега четох в официалната информация в „Утро“, че за тази учебна година има 450 деца по-малко в 1-ви клас - 450 семейства, напуснали Русе за година - това е едно училище!
Напомням, че третият лот от входа на град Бяла до град Велико Търново изобщо не е тръгвал - той си виси в Министерстовото на регионалното развитие. Този лот трябва да ни свърже с магистрала „Хемус“.
Искам да се върна на ролята на кмета и общинската администрация - тя е да търси възможности за развитие на града. За мен например, като народен представител, един от приоритетите беше да подкрепям Русенския университет и не случайно бях един от основните лобисти, които осигуриха финансирането за малкия Изследователски център към университета. Но това е далеч недостатъчно, това е само някаква стъпка в един голям път, който трябва да се извърви.
Русе трябва да бъде град на високите технологии и трябва да има такъв тип инвестиции, а ние нямаме дори отредени и обособени парцели за това
Аз съм запознат с няколко такива инвестиционни намерения, които идваха в Русе, но в края на краищата отидоха в Икономическа зона „Тракия“ в Пловдив. 
- Как може да се разреши този въпрос?
- Като се обследва общинската собственост и се обособят парцели, урегулират се, смени им се предназначението - и това може да стане за 1-2 години. 
- Тоест - има поле за действие.
- Разбира се! Да не говорим, че големият проблем всъщност на Русе е това, че определени управленски решения, взети с къс хоризонт, водят до трайно затапване на възможностите с далечен хоризонт. 
Искам да дам пример с няколко кмета, за да не изглежда като някакво лично заяждане
Грешка за мен на последния кмет е дългогодишното отдаване на този паркинг за тирове - той е единствеинят парцел, който общината имаше за разработване на някакъв тип логистичен парк. Проблемът с тировете действително е сериозен, но той има краткосрочно изражение, защото или влизането ни в Шенген ще го спре, или изграждането на магистралата от входа на Русе просто ще изведе движението оттам. А ние даваме за 30 години единствения парцел, в който можем да планираме някаква логистика, която съответно да стимулира развитието на града, го даваме за тази текуща проблематика. Божидар Йотов някога реши да сменя плочките на площада и не се вслуша в нашите настоявания за подземен паркинг пред операта с пробив между ул. „Петко Д. Петков“ и района на Младежкия дом в посока към църквата „Света Троица“. Например ето сега - ние там не можем да разбутаме направената там с европейски средства инвестиция и това е блокирано за десетилетия напред. Никой няма да тръгне да разрушава нещо вече готово. Пламен Стоилов пък направи кръговото до ОД на МВР въпреки нашите настоявания движението да се вкара в подлеза под това кръгово - под нивото на земята, а не да се вкарват хората под земята. Така че това са неща, които сме ги говорили в рамките на опозиционното говорене в Общински съвет. 
Не е имало кой да ни чуе, но ето - това са пропуснати шансове
за неща, които могат да имат развитие. Ами тези парцели в Индустриалния парк - ние се гордеем, че сме първата община, създала индустриален парк, но всъщност 2/3 от парцелите бяха раздадени чисто касово, за да се вземат едни пари, които да се превърнат в асфалт, или в озеленяване и други подобни, без никакви условия за инвестиция. И в момента тези 2/3 са празни! Вместо да имаме там още няколко хиляди работни места, ние имаме... трева за косене. Та всичко това ме мотивира да се включа в предизборната надпревара, с надеждата да сменя духа на дебата. Трябва да говорим за развитието на града ни и за това, как  да го превърнем в един преуспяващ град, с високи доходи и с доволни хора в него. 
- Не ви ли поставя в деликатно положение това, че в изтичащия мандат ВМРО и БСП бяха всъщност мнозинството, което решаваше в Общински съвет посоката на развитие?
- ВМРО не е участвало в изпълнителната власт на общината - не сме имали нито заместник-кметове, нито директори на дирекции, нито сме имали общински предприятия, за разлика от други партии. В създадената след изборите обстановка, ние имахме един ясен антикорупционен вот - един вот против модела ГЕРБ, който бяха установили за управление на града - от една фирма, от един хотел и т.н. Ясно е разделението на властите и е ясно, че Общински съвет има функции, които са далеч от изпълнителната власт. Ние сме били конструктивни и между другото сме стопирали много от решенията на кмета, като някои от тях дори не са влизали в зала - когато сме били убедени, че не са редни и в тоя дух не смятам, че с нещо сме се посрамили.
Имахме два пътя - или да блокираме изобщо развитието на Русе, или да даваме път на добрите идеи и да спираме лошите
Избрахме втория път. Аз дори като съм бил основна опозиция не съм си позволявал да гласувам против неща, които са били в интерес на Русе. Даже понякога се е случвало да внасям неща, които администрацията се е страхувала да внесе, но са били важни за гражданите. 
- Има нещо, които не е правено: казахте, че ще представите управленския си екип преди изборите.
- Да, говоря с хора и смятам за съвсем прозрачно и честно пред гражданите в рамките на предизборната кампания да представя специалистите в различните сфери, с които възнамерявам да работя, за да бъде всичко чисто и ясно. Нямам намерение да се включвам в политически пазарлъци от типа: „На тебе това, на мене онова“.
- Това ограничава възможността за маневри.
- Аз не съм почитател на маневрите. Смятам, че или ще получа сериозната подкрепа на русенци, или няма да я получа. И 
ако я получа, тя няма да е заради политическите партии, които застават зад мен, а заради личността ми
- Как преценявате опита от предишни участия в кметските избори - като предимство, или като някаква възможност за водене на негативна кампания?
- Аз съм чел всичко негативно, каквото може да се измисли за мен, даже помня, че агитаторите на ГЕРБ раздаваха преди изборите листовки, на които пишеше, че имам частен остров в Гърция и яхта в съседния залив. Това, в рамките на шегата, ми създаде много неприятности с приятелите, които ми казаха: „Да, да... криеш яхтата и не ни возиш не нея!“. Така че, сигурен съм, че ще прочета много неприятни работи за себе си, но това никога не ме е спирало и даже не знам кой вярва вече на подобни тежки и гнусни кампании. Защото май думите в България загубиха своя смисъл, за съжаление, а пък в политиката - съвсем. Ще ми се да върнем нещата и думите към истинските им значения, а 
не да се крием зад някакви сложни сглобки, както между другото се твърди - че и в Русе има сглобка за изборите за кмет
Че едните ще вдигнат някой, който не става, пък другите ще трябва да подкрепят, а пък после, при формиране на новото управление, всеки ще си вземе съответния дял. Това разнася градската мълва. 
- Вашата база не е само ВМРО, но все пак това е емблемата. А кондицията на ВМРО каква е?
- ВМРО със сигурност не е в добра кондиция след няколко изборни неуспеха. Но ВМРО е партия, в която влязох, когато никой още не знаеше какво е ВМРО. Тя продължава да бъде носител на автентичния български патриотизъм. Както напоследък му казваме - българофилия, колкото и нелепа да е тази дума. Защото в едно общество, което е разделено на „фили“, но „фили“ на различни държави, трябва да има и някой, който да връща нещата към корена и към интереса на България. Смятам, че в това отношение ВМРО не е негатив, но действително - платформата, на която разчитаме, е много по-широка. 
- На полето на патриотизма има и друг играч, доста активен?
- Ами пожелаваме им да докажат, че са патриоти, за момента са по-скоро русофили. 
- На финала - какво бихте казали на хората преди кампанията?
- Бих искал русенци да имат право да изберат личност, да изберат визия за управление и да не робуват на партийните схеми, договорки и икономически, ако щете, интереси.