Пресконференцията ще открие генералният директор на БТА Кирил Вълчев.
Организатори на честванията са Светия Синод на Българската православна църква, Неврокопска света митрополия, Югозападен университет „Неофит Рилски“, Рилската света обител, както и общините Благоевград, Банско, Кюстендил, Самоков, Габрово, Копривщица, Сандански и Казанлък.
Програмата, посветена на националните чествания, предвижда редица събития до края на календарната година. Сред тях е подготовка и експониране на изложба, посветена на Неофит Рилски, която ще може да се види в Банско и Благоевград, както и студентски и докторантски четения, национална научна конференция, издаване и представяне на произведения от литературното наследство на йеромонах Неофит Рилски. Програмата предвижда и изготвяне на документален филм за живота на духовника и просветител и други инициативи, които ще бъдат представени днес в Националния пресклуб на БТА в Благоевград.
Никола Бенин, както е светското име на отец Неофит Рилски, е роден през 1793 г. в Банско. През 1806 г. пристига в Рилската света обител заедно със своя близък приятел Димитър Молеров – син на основателя на Банската живописна школа Тома Вишанов.
През 1811 г. Никола Бенин приема монашество в Рилския манастир с името Неофит. Седем години по-късно приема и йеромонашество. Заслугите на отец Неофит Рилски в просветителското дело са огромни, за което свидетелстват запазени негови трудове в Рилската света обител, част от които могат да се видят в Църковно-историческия музей към манастира. Сред тях са първият глобус, създаден от отец Неофит Рилски през 1836 г., първата българска граматика, таблиците по взаимоучителната метода, която усвоява през 1834 г. в Букурещ и няколко години по-късно прилага и в българското образование. Йеромонах Неофит Рилски превежда Новия завет, издаден в Измир през 1840 г., съхраняван в манастирската библиотека и преиздаван пет пъти, превежда и светска литература. Съществен принос на йеромонах Неофит Рилски в образованието е въвеждането на Бел-Ланкастърската метода в българските училища.
Последните близо 30 години от земния си път Неофит Рилски живее в Рилския манастир, в келия (монашеско жилище), запазена и до днес. Последните четири години от своя живот отец Неофит Рилски прекарва в уединение, тишина и молитва в келия в постницата „Свети Лука“. Гробът на отец Неофит Рилски е в близост до южната стена на съборния храм на Рилската света обител.