Тази година България е страна почетен гост на изложението, а Техническият университет в София ще се представи със свой щанд в българския павилион. Посетителите ще могат да се запознаят с предлаганите от ТУ-София бакалавърски и магистърски програми, с акцент върху тези на английски, немски и френски език, както и с възможностите за докторантури и съвместни научноизследователски проекти.
Ректорът на ТУ-София проф. д-р инж. Иван Кралов ще направи специална презентация на водещото висше техническо училище в България и региона, където се обучават 11 500 студенти, от които 750 чужденци, в т.ч. и от Гърция, както и 300 докторанти. Техническият университет в София подготвя широкопрофилни специалисти в най-съвременните направления - интелигентни системи и изкуствен интелект, киберсигурност, анализ на данни, информационни и комуникационни технологии, роботика, мехатроника, авиация, енергетика и други. ТУ-София е изградил и участва в пет Центъра за върхови постижения и в Центрове за компетентност. Най-голям от тях е Националният център по мехатроника и чисти технологии, в кампуса "Студентски град", намиращ се на територията на ТУ-София. В него се помещават 16 научноизследователски лаборатории и се осъществява висококачествена изследователска дейност за създаване и трансфер на технологии и иновативни решения към бизнеса, индустрията и регионите.
ТУ-София има сключени над 150 договора с чуждестранни университети и научноизследователски институти, и работи активно по програмата "Еразъм+", по програмата "Хоризонт 2020", "Хоризонт Европа" и други.
Като един от деветте членове на Европейския технологичен университет EUt+, ТУ-София ще предложи на своите студенти възможности за обучение в различни кампуси и получаване на единна европейска диплома, а на преподавателите и изследователите участие в съвместни проекти, в изпълнение на една от водещите инициативи на ЕС за изграждане на общоевропейско образователно пространство и развитие на науката и технологиите.
Международното солунско изложение ще представи всички новости и актуални тенденции в технологиите, иновациите, опазването на околната среда, енергетиката, образованието, стартиращите фирми и електронното управление. Ще участват 1500 изложители, 382 малки и средни предприятия, представени чрез 49 камари, а 18 държави ще имат официални щандове. Програмата включва девет тематични събития и извън чисто изложбения си характер ще бъде многостранна, с богато съдържание от различни области - култура, икономика, общество, технологии, образование и спорт. По време на изложението се предвижда широко участие на представители на гръцкото правителство, на държавни институции и администрация.
"Българското участие в най-важното бизнес, финансово, социално и културно събитие в Югоизточна Европа за 2023 г. ще бъде на най-високо институционално ниво, като се очаква да присъстват президентът Румен Радев, министър-председателят академик Николай Денков и много министри от българското правителство. България ще бъде представена от 60 предприятия от сектори, като енергетика, кръгова икономика, индустрия, иновации, технологии, храни, транспорт, логистика, козметика, туризъм, суровини, опаковки и услуги. Интересът на българските предприятия към изложението е много голям и се очакват над 1000 срещи с гръцки фирми. Предвидена е и богата културна и спортна програма с участието на български музиканти, артисти, спортисти и други", информират от ТУ-София.
Чрез своето участие в 87-ото Международно солунско изложение Техническият университет в София се надява да намери нови партньори, както от сферата на висшето образование и научните изследвания, така и от бизнеса, не само от Гърция, но и от други страни участнички.