Днес се навършват 33 години от палежа на Партийния дом на БСП в София

В късните часове на 26 август 1990 г. в София е подпалена сградата на Партийния дом на Българската социалистическа партия (БСП). 
Пожарът започва след предупреждение на Пламен Станчев - член на движение "Инициатива за гражданско недоволство", че ще се самозапали, ако от Партийния дом не се премахне петолъчката, която според него е символ на чужда държава. В 20:40 ч. председателят на Конфедерация на труда (КТ) “Подкрепа” Константин Тренчев прави искане до един час знамето (партийното) и петолъчката да бъдат свалени, в противен случай сградата ще бъде щурмувана. В 23:00 ч. гори почти цялата сграда. Радио "София" излъчва призив на президента Желю Желев до всички политически сили за въздържане от насилие. Пожарът окончателно е потушен в 3:18 ч. Напълно са опожарени 40 помещения. Изцяло е унищожено и разграбено имущество в 94 помещения. Жертви няма. В 5:30 ч. органите на реда развалят Града на истината,  възникнал след започналите през лятото на 1990 г. граждански протести. Образувано е наказателно дело.  
През 1991 г. следствието  заключава, че става дума за "неангажирано поведение на отделни лица", а палежът и погромът са извършени "стихийно и неорганизирано от екзалтирани екстремисти". Съдът връща делото четири пъти. Обвиняеми  са 38 души. Сред тях е и президентът на КТ “Подкрепа” Константин Тренчев. В обвинителния акт е визирана щета за 7 947 963 лв. 
В бюлетина “Вътрешна информация” БТА информира за случващото се в центъра на столицата:
Запалена е сградата на Партийния дом на Българската социалистическа партия
София, 27 август 1990 г. /БТА/ Няколкостотин крайно възбудени граждани нападнаха снощи сградата на Висшия съвет на Българската социалистическа партия /Партийния дом/ в центъра на София, изпочупиха стъклата на първия етаж, разбиха вратите и я запалиха. Пожарът бързо обхвана цялата сграда. Нападателите изхвърлят от прозорците мебели и документи и ги палят на площада. Някои от тях изнасят от сградата бутове шунка и други колбаси и твърдят, че вътре е пълно и с други дефицитни стоки.
Милиционерите, които бяха около сградата, не се намесиха, а в продължение на два часа събралите се на площада не допуснаха до сградата пожарни коли и специални части на милицията с шлемове.Милиционери обясниха на граждани, че "нямат нареждане да се намесват" и чакат заповед от президента. Според очевидци, разговаряли с тях, както и според репортери на БТА пасивността на милицията е странна.Междувременно вицепрезидентът Атанас Семерджиев се появи на площада пред Партийния дом с призив за успокояване, но попаднал между няколко хиляди души, викащи "Долу БКП", бе блъскан и удрян. По-късно се разбра, че е получил бъбречна криза. Час след това генерал Семерджиев отново се появи сам на площада и обясни на разгневени граждани и репортери, че е наредил на милицията да не предприема крайни мерки.
В това време пламъците обхванаха цялата сграда на Партийния дом, както и съседни сгради, също собственост на Висшия съвет на БСП. Няколко часа след началото на пожара, пожарникари започнаха опити да го загасят. Но пламъци и дим вече излизаха от горните етажи и от покрива на осеметажната сграда.В Института за бърза медицинска помощ "Пирогов" има няколко ранени от пръскащи се от пожара стъкла и от падащи от сградата предмети. Повод за безредиците стана решението на Пламен Станчев да се самозапали. Той беше декларирал, че ще се запали, ако от върха на сградата на Партийния дом не бъде свалена червената петолъчна звезда. В сряда секретарят на Висшия съвет на БСП Румен Сербезов връчи на Станчев официално писмо с декларация, че звездата ще бъде свалена след пет дни. Този срок изтече днес и младежът отново заяви, че ще се запали. Най-възрастният депутат Йосиф Петров, Радой Ралин и Константин Тренчев се опитаха да предотвратят тази крайна стъпка. 
Парламентарният съюз на демократичните сили в декларация подкрепи призива на президента за ненасилие.СДС е за мирен парламентарен път към демокрация. Призоваваме нашите съмишленици и всички поддръжници на демокрацията да се противопоставят на насилствени и противозаконни действия, да запазят гражданския мир, се казва в декларацията.
* * *
Поделенията на МВР в цялата страна са в пълна бойна готовност, съобщи по телефона дежурният в дирекцията на милицията майор Колю Колев. Чакаме допълнителни разпореждания - добави той.Взети са мерки за недопускане на подобни прояви на насилие на други места. Засилена е охраната на контролно-пропускателните пунктове в страната, за да се предотврати насочване на хора към столицата.     
***
Отново за подпалването на сградата на ВС на БСП
София, 28 август 1990 г. /БТА/ Събитията в столицата от нощта на 26 срещу 27 август, ескалацията на напрежението около сградата на ВС на БСП и опожаряването ѝ бяха тема и на днешната пресконференция с представители на столичната дирекция на МВР, на Главно следствено управление, Главна прокуратура и на Националната служба на противопожарна охрана.Заместник-директорът на столичната дирекция на МВР и началник служба "Милиция" генерал-майор Първан Русинов проследи хронологията на събитията и на действията на органите на реда и сигурността през фаталната нощ. Той съобщи, че след призива на д-р Тренчев по мегафона около 20 ч. след един час да бъде нападната сградата на ВПС, градусът на напрежението сред събралото се множество рязко се е повишил. Дотогава милиционерите са били с обикновени облекла и без необходимите технически средства, което им е попречило да задържат напиращата тълпа. Като важна причина той измъкна неравното съотношение на силите и невъзможността 400 души да се противопоставят на 3000 - 4000 нападатели, окуражавани от 10-хилядно множество.
Посочено бе, че през тази вечер милицията е задържала 46 участници, че с различни наранявания и обгаряния в "Пирогов" са били откарани 17 души, двама от които служители на МВР. Широко бе коментиран Законът за събранията, митингите и манифестациите, който бе окачествен като "сакат" и "недоносено явление". Подчертано бе, че в създалата се обстановка милицията е действала в духа на гражданския мир.Изложена бе позицията на Главна прокуратура да се въздържа от репресивни актове, което е дало основание на някои да я обвиняват в бездействие. В момента е образувано предварително следствие по четири от текстовете в наказателния закон, като квалифицираните деяния са за предумишлен пожар, за особено дръзко хулиганство, за големи имуществени загуби на обществена организация и за възпрепятстване на органите на реда и сигурността да изпълнят задълженията си. 
Дни след палежа властите дават информация за събитията, предхождащи случилото се вечерта на 26 август: 
Декларация на председателството на НРБ
На 30.08.1990 г., след централната емисия "Новини" на БТ беше излъчено интервю с поета Радой Ралин, в което, може би поради непознаване на фактите или неволни грешки на езика, бяха допуснати неточности, в друг политически момент те нямаше да бъдат забелязани и би могло да бъдат отминати с мълчание, но след трагичните събития през нощта на 26 срещу 27 август всяка дума придобива особена тежест и дори може да предизвика нова ескалация на напрежението, макар и да е невинна наглед.
Водени именно от тези съображения, смятаме, че е необходимо да отстраним допуснатите неточности.
Зам.-председателят /вицепрезидентът/ на републиката г-н Семерджиев не е изпращал никакви писма, подписани от него, до движение "Гражданско неподчинение", нито лично до г-н Пламен Станчев.
Контакт със зам.-председателя /вицепрезидента/ на 22 август потърси сам г-н Пламен Станчев, искайки от него гаранция, че в петдневен срок от Дома на Висшия съвет на БСП ще бъдат снети партийните символи. В този първи разговор г-н Станчев се аргументира с писмо, подписано от г-н Р. Сербезов, където наистина беше посочен такъв срок. В последвалия разговор беше обяснено на г-н Станчев, че президентството не може и няма право да поема ангажименти от името на която и да е политическа сила. То може само да посредничи между движение "Гражданско неподчинение" и Висшия партиен съвет, за да се изглади конфликтът, да се избегнат каквито и да е екстремни действия и най-вече да не се допусне проливане на кръв или самозапалването на един млад човек. В този разговор г-н Станчев прояви разбиране и дори се съгласи, че каква ще бъде и кога ще се смени символиката на една партия е чисто вътрешнопартиен проблем, както и затова, че смъкването на петолъчката от пилона е сложна техническа операция.Тогава той сведе исканията си само до определянето на конкретен срок. Думите му бяха: "Няма значение кога, но трябва да има една посочена дата". Като се взеха предвид съображенията и на двете страни, бе определена датата 5 октомври. Представителят на ВНС на БСП г-н Димо Узунов, който присъства на заключителния етап на този разговор, пое ангажимента движението "Гражданско неподчинение" да получи официално писмо, в което да бъде фиксирана датата 5 октомври.
Следобеда на същия ден се състоя още една среща с г-н Станчев, който беше разтревожен от факта, че писмото все още не се е получило. Тогава единият от сътрудниците на зам.-председателя лично взе писмото и го отнесе в лагера на движение "Гражданско неподчинение". Там обаче г-жа Саман показа старото писмо с подписа на г-н Р. Сербезов и с думите "Нас това ни удовлетворява!", отказала да приеме всякакво друго съобщение. На сътрудника на зам.-председателя не беше дадена възможност да разговаря с г-н Пл. Станчев. Все пак, имайки предвид, че става дума за човешки живот, подполк. Пиков предава писмото на кмета на "Града на истината" г-н Петко Василев с молба да го предаде на г-н Пл. Станчев.Както се вижда от гореизложеното, в случая ролята на президентството е била само да посредничи, за да се избегне ескалирането на конфликта между тях.Остава само да се питаме защо до нощта на 26 август гражданите на София не знаеха нищо за това второ писмо, че то се огласява едва след пожара, и то като се подменя името на неговия автор?
В интервюто с поета Р. Ралин също така се долавя обвинение срещу зам.-председателя, че не е наредил на пожарните коли да започнат да гасят избухналия пожар.
Онези, които са били през тази нощ на площада, и онези, които ще имат възможност да проследят целия видеозапис на събитията могат да оценят сложността на ситуацията. В момента, в който започва пожарът, зам-председателят г-н Семерджиев притиснат пред входа на клуба на БСП от множество хора, и да искаше, не би могъл да ръководи противопожарните действия. Така че подобни обвинения са лишени от логика.
Вярвайки, че допуснатите неточности имат случайни, нецеленасочени причини, ние апелираме към всички да проявят търпение, да не правят прибързани заключения и изводи, а да изчакат истината, постигната по съответната законосъобразна процедура.
Политическите реакции са проследени в бюлетина "Вътрешна информация" на БТА:
Декларация на Координационния съвет на Съюза на демократичните сили
София, 27 август 1990 г. /БТА/ Координационния съвет на СДС предостави на БТА нова декларация. В нея се казва:
Нашата млада демокрация е в опасност. Вандалското опожаряване на Централния партиен дом на БСП, както и на двете ползвани от ВС на БСП съседни сгради в нощта на 26 срещу 27 август е покушение не само срещу тази партия, но засяга и всички демократични сили, включително и СДС, както и самата парламентарна система на страната.
Координационният съвет на Съюза на демократичните сили най-категорично осъжда този безпрецедентен  в новата ни история акт и ще направи всичко възможно за пълно изясняване на цялата истина. Много са въпросите, които поставя пред нас тази драматична нощ. Възприемаме случилото се като драстичен опит за нарушаване на гражданския мир в страната, за миниране на демократичния процес, за връщане на обществото към тоталитарно устройство, към диктатура. Няма съмнение, че от подобна дестабилизация на обществено-политическото положение в страната имат интерес най-реакционни политически кръгове, за които унищожението на крехката ни демокрация е една възможност за реванш. Съюзът на демократичните сили заявява, че е необходимо в най-кратък срок българската общественост да научи кои са подстрекателите, както и конкретните извършители. Едва ли само отсъствието на нов закон на милицията е достатъчно основание за липсата на по-активни действия на специалните сили за охрана, за мудността при вземане на необходимите решения от правителството и ръководството на МВР. Нерешителност и неуправляемост се наблюдава и в действията на противопожарната охрана. Координационният съвет на СДС вече разполага със стотици свидетелства на очевидци, с фото и кинодокументи, които ще дадат възможност за пресъздаване на цялостната картина на вандалския акт. Всички тези материали ще бъдат представени и на следствието. Координационният съвет на Съюза на демократичните сили предлага да се създаде парламентарна комисия за изясняване на случая и обявява намерението си да проведе и самостоятелно анкета. 
Призоваваме всички граждани на България да запазят спокойствие, да не се поддават на призиви за организиране на митинги, демонстрации, протести и други акции, които в този момент само биха увеличили напрежението в страната. Призоваваме и всички средства за масова информация да не разпространяват текстове и образи, които формират омраза и недоверие. Предлагаме на всички политически сили в страната да бъде въведен десетдневен мораториум върху масовите политически изяви на открито, с което да дадем отново принос за мирния преход към демокрация.
***
Мирният процес – в опасност
София, 27 август 1990 г. /БТА/ Днес е черен ден за демокрацията в България, а в политическия живот на страната навлязоха нови, крайно опасни сили, реакционни сили, които могат да бъдат квалифицирани като неофашистки, заяви председателят на висшия съвет на БСП Александър Лилов на извънредна пресконференция.
Смятаме, че беше извършен физически погром над сградата на Партийния дом. Заедно с това се подготвя и физически погром на партията с цел да бъде свалена от политическата сцена. Според него това крайно опасно явление застрашава да превърне мирния процес на преход от тоталитаризма към демокрация в процес на насилие. Опитите снощната акция да бъде окачествена като екзалтация на група хора са наивни, подчерта Лилов. Става дума за добре подготвено събитие, отдавна замислено, дори и с подозрение за част от бъдещ по-голям сценарий. А на въпроса си кои сили стоят зад това позорно и варварско деяние, ръководителят на БСП даде отговор – крайно реакционните сили в политическия живот у нас, ястребите от средата на опозицията и по-надясно от опозицията.
Отбелязвайки, че ръководството на партията ще продължи да работи в опожарената сграда, Лилов подчерта, че БСП и занапред ще провежда своя курс за мирен преход към демокрация, ще се защитава със средствата, предвидени от закона и в рамките на закона, и с привържениците и симпатизантите си ще прегради пътя на реакционните сили.
Ръководителят на БСП даде отрицателна оценка на действията на органите за сигурност в нощта на събитието. Отговорност носи и правителството, подчерта той. Според него председателят на републиката Желю Желев е направил през нощта категорична декларация против вандализма, но се очакват и конкретни действия от негова страна за осигуряване на мирния преход.В заключение бе отбелязано, че парламентарната група на БСП решително ще осъди във Великото народно събрание този акт на насилие. 
***
Декларация на Зелената партия 
София, 27 август 1990 г. /БТА/ Зелената партия се обявява категорично срещу изразяването на чувствата и страсти, чужди на здравия политически разум. Това се казва в декларацията на партията, получена в БТА. Българската политическа действителност няма нужда от подобни псевдореволюционни действия, се подчертава в документа. При задълбочаващата се криза на преден плен излизат екстремисти и лумпенизирани елементи. При това положение недоумение буди пасивността на компетентните органи.Като призовава българските граждани към спокойствие и трезва оценка на създалата се ситуация, Зелената партия поставя въпроса кой има полза от подпалването на сградата на ВС на БСП в столицата.
***
Декларация на постоянното присъствие на Българския земеделски народен съюз
София, 27 август 1990 г. /БТА/ В БТА се получи следната декларация на постоянното присъствие на БЗНС: 
В своята 90-годишна история Българският земеделски народен съюз винаги – и когато е участвал в ръководството на страната, и когато е бил в опозиция – се е обявявал срещу насилието в обществения живот. В основата на идеологията на земеделския съюз като чисто българска, дълбоконародностна организация един път завинаги е залегнало народовластието и затова репресиите, терорът и беззаконията са чужди на нашата демократична партия.
Ето защо ние осъждаме вандалската проява на група екзалтирани граждани, които на 26 август т.г. запалиха сградата на Българската социалистическа партия в столицата. Без да правим анализ на причините и подбудите, които доведоха до този инцидент, ние смятаме, че подобно нарушение на обществения ред може да компрометира неукрепналата още демокрация в нашата страна и да отвори пътя на безредиците, хаоса и гражданска война. Ние горещо вярваме в здравия разум на българския народ, който винаги спонтанно е реагирал против насилието и диктатурата. Ние вярваме, че той няма да позволи да бъде отклонен от мирния преход към парламентарната демокрация, към което биха го тласнали определени екстремистки сили, независимо дали идват от ляво или от дясно. Нашият призив към сдружените земеделци и всички граждани, независимо от тяхната партийна принадлежност и политически убеждения, както и към политическите сили и обществените движения в страната, е да положат максимални усилия за ефективен отпор на всички прояви, които създават обстановка на несигурност и заплашват гражданския мир в страната.     
***
Заявление на Отечествения съюз 
София, 27 август 1990 г. /БТА/ Отечественият съюз остро осъжда вандалския акт на екстремистки елементи в центъра на София. Това се подчертава в заявлението на Съюза, получено в БТА. Подпалването на сградата на Висшия партиен съвет на БСП е безочливо и опасно посегателство към нашата едва прохождаща демокрация, към здравия разум, към очакванията и стремежа на българския народ.Ние остро осъждаме проявите на войнстващ екстремизъм, които поставят страната ни пред непредсказуеми последици. Настояваме за издирване на извършителите и техните подстрекатели и търсене на строга отговорност, съобразно изискванията на законите. Отечественият съюз се обръща към целия български народ, към политическите сили за запазване на спокойствие и проява на благоразумие, с призив за гражданска бдителност и отговорност. Нека поставим интересите на България над всичко.
***
Осъждат вандализма
София, 28 август 1990 г. /БТА/ Централният съвет на Движението за права и свободи изпрати в БТА днес следната декларация: Движението, вярно на своите принципи за мирен преход към демокрация, остро осъжда извършителите на пожара в сградата на Висшия съвет на БСП и обявява този акт за вандализъм.
Движението за права и свободи смята, че причинителите на този престъпен акт искат да спрат развитието на демократичните преобразования в нашата страна и да тласнат родината ни към вътрешни безредици и хаос. Присъединяваме своя справедлив глас към гласа на всички политически партии и движения, на които са скъпи демокрацията, вътрешният мир и спокойствието на България. 
***
Настояват за безпристрастно и компетентно разследване
София, 31 август 1990 г. /БТА/ Демократическата партия в декларация осъжда безусловно пожара в сградата на Висшия съвет на БСП, наричайки го "безразсъдна акция". Изтъква се, че инцидентът може да попречи на процеса на демократизиране на обществото.
Демократическата партия настоява за пълно безпристрастно и компетентно разследване на всички факти около случилото се през нощта на 26 август както от овластените от закона органи, така и от парламентарната комисия на Великото народно събрание. Тя поставя въпроса какви са мотивите и кой е заинтересован от този акт - дали той е проява единствено на необуздания порив на някои екстремисти, или е вдъхновен от определени кръгове, които нямат интерес от развитието на демокрацията у нас и желаят запазване на тоталитарните структури.
Демократическата партия поддържа предложението за временен мораториум върху масовите политически прояви, което ще допринесе за успокояване на обстановката в страната. 
***
Пресконференция в СДС
София, 3 септември 1990 г. /БТА/ СДС възнамерява да излезе с официална декларация по повод на декларацията на секретариата на ЦК на КПСС, свързана с опожаряването на Дома на БСП в София. Това съобщи днес говорителят на СДС Михаил Неделчев на традиционната пресконференция. Съветската декларация се окачествява като "акт завмешателство във вътрешните работи на страната".
СДС се обявява и против появилата се след пожара квалификация, че у нас се заражда неофашизъм или фашизъм. В тази връзка бе посочено, че от западни източници се научава за появата на нова терористична организация "Отпор", която вече е издала смъртна присъда на редица лидери както на СДС, така и на БСП.СДС предлага да се създаде съюз на антифашистите, антикомунистите и антисталинистите, в който ще участва с голяма убеденост. Още веднъж коалицията на опозицията се разграничи от участие в пожара на Партийния дом, като в тази връзка много от присъстващите активисти разказаха за опитите си като очевидци на събитието да предотвратят пожара и да разпръснат събралото се множество като посочиха, че демократичните сили нямат полза от подобен акт. Бе потвърдено нежеланието за участие в коалиционно правителство.Съобщено бе също така, че от днес вестник "Демокрация" има нов главен редактор. Това е, както каза говорителят, известната журналистка от радио "Свободна Европа" Румяна Узунова. 
В бюлетина “Коментари, анализи и прогнози” на Международна информация са представени коментари от чуждата преса: 
Подпалването на Партийния дом: въпросителните остават
София, 29 август 1990 г /Николай Антонов от Ройтер/ Димът над София след подпалването на бившия щаб на комунистическата партия се разнесе, оставайки след себе си въпроси за самоличността, броя и мотивите на подпалвачите. Управляващите социалисти - бивши комунисти, обвиниха крайнодесните сили за нападението в неделя, при което демонстранти опустушиха и опожариха огромното пететажно здание.Опозиционният Съюз на демократичните сили /СДС/ - коалиция, обединяваща няколко твърде различни политически групировки, намекна, че социалистите са организирали подпалването като провокация с цел да започнат да преследват опонентите си.Президентът Желю Желев, бивш ръководител на СДС, заяви, че нападението е било извършено от хора, представляващи "най-ретроградните и тъмни сили в нашето общество", и че то е сериозна опасност за обществения и гражданския мир.
Единственият представител, който засега е посочил някого с пръст, е шефът на софийската полиция Първан Русинов, който назова като главен подстрекател Константин Тренчев - десният ръководител на независимия профсъюз "Подкрепа" и член на СДС. Русинов заяви, че Тренчев е призовал хилядите хора, събрали се пред сградата, да я щурмуват, тъй като властите са отказали да изпълнят обещанието си да махнат огромната светеща петолъчка от покрива.
Въпреки това някои западни дипломати твърдят, че са чули разкази как Тренчев се е опитал да успокои тълпата, която настръхнала след като двама демонстранти се залели с петрол и заплашили, че ще се самозапалят.
Западни дипломати заявиха, че както социалистите, така и СДС вероятно ще бъдат доволни вината за нападението да падне върху Тренчев. Социалистите, защото могат да обвинят за това пряко опозицията, а СДС, тъй като би получил възможност да се отърве от свой член, чиито крайнодесни възгледи малцина споделят.Независимо кой стои зад нападението, повечето наблюдатели са на мнение, че едва няколкостотин души действително са нахлули в сградата. Около 10 000 души наблюдаваха нападението, доста от тях окуражаваха демонстрантите, щурмуваха сградата, която за мнозина е главният символ на 45 години авторитарна комунистическа власт, но не участваха активно в разрушителното дело.
Всички страни като че ли са единодушни, че една от дълбоките причини за събитията в неделя е нарастващото недоволство от бавния ход на реформите и от влошаващото се икономическо положение.Признавайки неспособността на своята партия да действа лидерът на социалистическата партия Александър Лилов заяви вчера: "Образуването на силно и ефикасно правителство, което да осъществи радикални реформи, трябва да получи абсолютен приоритет пред всички останали проблеми".Един западен дипломат заяви, че след като не е успяло да убеди опозицията да влезе в коалиция, която да се заеме с вземането на трудни решения, социалистическото правителство се страхува да действа.
Междувременно магазините и бензиностанциите са празни и българите се редят на опашки за емиграционни визи пред чуждите консулства.Опозицията изглежда е облагодетелствана от този поврат в съдбините на управляващата партия. Според допитване до обществеността, публикувано вчера в седмичника "Поглед", опозицията за първи път изпреварва социалистите по популярност. 
Чуждестранните коментари се следят и в Служебния бюлетин на БТА “Светът за България”:
Съобщения и коментари за подпалването на сградата на ВПС и БСП в София
София, 27 август 1990 г. (БТА) Централна тема в информациите па Ройтер, АП, АФП и ТАСС от изтеклата нощ е извършеното снощи подпалване на партийния дом на БСП в центъра на София. Следват обширни извадки от информациите на четирите агенции:
Ройтер: "Демонстранти подпалиха вчера партийния дом на бившите комунисти в София в изблик на насилие, за което президентът Желю Желев каза, че може да доведе до военна диктатура и гражданска война.Близо 15 хиляди души, някои от които скандираха "Нека комунистите изгорят", ликуваха, докато стотици протестиращи, които се намираха вътре в сградата, хвърляха архиви, мебели, компютри и портрети на Ленин на клада, запалена на площада долу. Гняв обхвана тълпата, когато няколко демонстранти изскочиха от пълното с дим здание, натоварени с калъпи шунка, салами и тоалетна хартия - стоки, които изчезнаха от магазините, опразнени вследствие хроничен недостиг на основни продукти.
Това бе най-сериозното насилие, откакто реформаторите в комунистическата партия свалиха Тодор Живков през ноември миналата година.
Президентът Желев, призовавайки към спокойствие по Българското радио, осъди нападението като грубо нарушение на обществения ред, което поражда опасност от "безредие, хаос и гражданска война".Очевидци казаха, че бунтът е започнал, когато двама членове на радикалната антикомунистическа група за гражданско неподчинение са се полели с бензин и са заплашили, че ще се подпалят в знак на протест срещу огромната светеща петолъчка на върха на сградата на партийния дом. Те са се отказали да се самоубиват и са проникнали в сградата със запалени факли, след като привърженик на БСП им е предложил кибрит и им е казал да се запалят, казаха очевидците.
Огънят обхвана изцяло партерния етаж на сградата, най-голямата в София, и се разпространи върху две други сгради, притежавани от БСП. Горя повече от четири часа, преди пожарникарите да се намесят.Някои очевидци казаха, че подозират прокомунистически провокатори за подпалването."Това е провокация и непосредствената идея е да се затегне положението", каза пред кореспондент на Ройтер депутатът от СДС Кирил Маричков. "Тези хора (социалистите) извършиха същото, което направи Хитлер с Райхстага (през 1933 г.)… но не мисля, че светът този път ще им повярва", каза той.Вицепрезидентът Атанас Семерджиев, социалист, е бил удрян от протестиращи, когато се е опитал да успокои тълпата, предаде БТА. Друг лидер на БСП - Филип Боков, е трябвало да бъде спасяван от полицаи с кучета, казаха очевидци".
Асошиейтед прес: "Участници в антикомунистическа демонстрация, разгневени от това, че правителството не успя да махне марксистките символи, подпалиха партийния дом на БСП вчера и огънят излезе извън контрол. Повече от десетина младежи, които се отцепиха от основната група от няколко хиляди демонстранти, разбиха прозорците на партерния етаж на сградата и хвърлиха запалени факли в стаите.В същото време наоколо стояха полицаи. Един офицер каза пред журналист, че полицията не е получила инструкции за действия. В декларация, прочетена по-късно от името на вицепрезидента Атанас Семерджиев, член на социалистическата партия, бе забранено на полицията да употребява сила. Семерджиев напусна мястото по-рано, след като бе заплашван от демонстранти".
След това в информацията на агенцията се повтаря причината, довела до подпалването - заплахата на Пламен Станчев от инициативата за гражданско неподчинение да се самозапали, ако не бъдат махнати всички комунистически символи, и се цитират моменти от обръщението на председателя на републиката д-р Желю Желев, прочетено по радиото.В друга информация на АП по същия повод между другото се казва: "Пожарникари загасиха в ранните часове днес пожара в Партийния дом на БСП. Няколко пожарникари и стоящи наоколо хора очевидно бяха ранени от падащи отломки.
Няколко часа след началото на пожара един младеж излезе от сградата с рана на главата и каза, че представители на елитна полицейска част бият с палки демонстранти, намиращи се в сградата.  Социалистите, приемници на комунистическата партия, спечелиха мнозинство в парламента в произведените през юни свободни избори. Те станаха единствената бивша комунистическа партия в Източна Европа, която спечеля избори с участието на много партии след демократичната вълна, която помете този район миналата година. Но социалистите виждат как популярността им оттогава насам спада с влошаването на икономиката на страната."
Агенция Франс прес: "Манифестанти антикомунисти подпалиха снощи Партийния дом на Българската социалистическа партия (бивша комунистическа) в София, съобщи телевизията. Няколко хиляди души се бяха събрали пред партийния дом, за да попречат на членове на опозиционната група за гражданско неподчинение да се самозапалят с искането да бъде свалена червената петолъчка от сградата. С викове "Долу социалистическата партия!" и "Убийци" манифестанти нахлуха в сградата и я подпалиха.
Президентът на републиката г-н Желю Желев отправи снощи призив към спокойствие. Окачествявайки тези инциденти като безредие и действия, които могат да доведат до хаос и гражданска война, той заяви, че това не е борба за демокрация. Г-н Желев, който е бивш ръководител на опозицията, призова всички политически сили в страната да изолират онези, които вдъхновяват насилието. Преди това вицепрезидентът Атанас Семерджиев, председателят на профсъюза "Подкрепа" Константин Тренчев и прочутият поет Радой Ралин се опитаха без успех да успокоят тълпата. Манифестантите хвърляха по тях камъни, празни бутилки и парчета стъкло.Към 23 часа местно време, тоест час и половина след подпалването, пожарникарите успяха да влязат в действие, като преди това манифестантите не ги допускаха до горящата сграда. Имаше полицаи, но те не се намесиха".
Най-многобройни са информациите на кореспондента на ТАСС Андрей Смирнов. "В София бе извършено нападение срещу сградата на ВПС на БСП. Както съобщи пред кореспондента на ТАСС очевидец-сътрудник на милицията, в неделя около 9 часа вечерта пред Партийния дом имало голяма тълпа, която разбила входа и прозорците, нахлула вътре и с помощта на бутилки със запалителна смес подпалила сградата. Впоследствие с бутилки с бензин било подпалено и съседното здание, също заемано от БСП. Намиращите се вътре милиционери не се намесили в събитията под предлог, че "все още не е приет закон за милицията", и че служителите на реда "не искат да рискуват". Наред с пожара започва разграбване на партийното имущество. Нахлулите вътре хулигани безпрепятствено чупят шкафове с документи, които изхвърлят през прозорците. На площада дежурят коли на "Бърза помощ". Няколко души с леки наранявания, получени от пожара, са изпратени в болница.
В 2,30 часа през нощта в своята канцелария е дошъл президентът на страната Желю Желев. Преди това той отправи по радиото обръщение към нацията, в което се подчертава, че подпалването е грубо нарушение на обществения ред. Обръщението на президента подкрепи в своя декларация Парламентарният съюз на демократичните сили.
Три пъти излиза на площада вицепрезидентът Атанас Семерджиев. Обкръжаващата го тълпа манифестанти, скандиращи "И преди и сега БКП е мафия!", буквално помете генерала, пречейки му да премине. Но Семерджиев успя да каже няколко думи. Той заяви, че е наредил на милицията да не предприема крайни мерки за възстановяване на реда, и призова към спокойствие. Той съобщи също, че до 9 часа тази сутрин местно време рубинената звезда ще бъде свалена от сградата на ВПС.
Именно тя даде повод на екстремистите да палят. Както бе съобщено преди няколко дни, някой си Пламен Станчев заявил, че ако звездата не бъде свалена, той ще се самозапали публично. В сряда секретарят на ВПС Румен Сербезов връчи на Станчев официална декларация, в която се казва, че в петдневен срок звездата ще бъде свалена. Към бушуващата тълпа се обърна също представителят на бившия български цар Симеон, който живее в Западна Европа, лорд Бейли. Той осъди извършеното насилие. Като отбеляза, че това не е от полза за България, лордът подчерта: "Нестабилността в страната ще доведе до отказ от страна на Запада да окаже помощ на България".
Както съобщи пред кореспондент на БТА дежурният от столичната милиция, поделенията на МВР в цялата страна са приведени в състояние на пълна бойна готовност. Взети са мерки за недопускане на насилие на други места, засилена е охраната на контролнопропусквателните пунктове на територията на републиката, за да се предотврати възможният приток на хора в столицата. Към своите съотечественици се обърна по Българското радио председателят на ВПС на БСП Александър Лилов. Той окачестви действията на екстремистите като престъпления срещу обществения ред и мира в страната. (следват извадки от обръщението на Александър Лилов – бел. ред.)
В информациите на А. Смирнов се цитира и обръщение на председателя на Зелената партия Алексадър Каракачанов. "Зелената партия се обявява решително срещу такива изрази на чувства и страсти, чужди на здравия политически разум. Нашата политическа действителност няма нужда от такива псевдореволюционни действия", цитира кореспондентът на ТАСС А. Каракачанов. А. Смирнов съобщава, че варварските действия на екстремистите са били осъдени и от жители на софийския палатков "Град на истината". "Те подчертаха, че тази акция е насочена срещу целите, които си е поставила нацията и движението "В името на истината", обединяващо жителите на палатковите градове в страната. Те предложиха да съдействат за издирване на виновниците и настояха да бъдат наказани", пише Смирнов.
Кореспондентът на ТАСС цитира и направени пред него изявления от заместник-началника на пресцентъра на МВР Снежана Трендафилова, която посочила, че в момента са задържани тридесетина души. Самоличността им се изяснявала. Трендафилова съобщила, че 17 души са настанени в болница с леки наранявания, включително и двама сътрудници на МВР. Тя потвърдила пред кореспондента на ТАСС, че милицията не е използвала нито сълзотворен газ, нито гумени куршуми.
В бюлетина на Международна информация “Коментари, анализи и прогнози” е преразказано интервю на Симеон Втори пред испански вестник:
Симеон Втори: "Пожарът беше една трагедия"
Мадрид, 16 септември 1990 г. /кор. на БТА Йосиф Давидов/ "Няма съмнение, че подпалването на Дома на комунистическата партия беше една трагедия", заявява Симеон Втори в интервю, отпечатано в днешната неделна притурка на испанския всекидневник "Ел сол".
Според Симеон Кобургготски „"много хора се опитват да ловят риба в мътна вода" – "от склерозираните екстремисти, които не успяха да възприемат промяната", до онези, "които сега търсят реванш за изминалите години и за загубените поколения". Той споделя, че в нощта на пожара не е мигнал и се опитвал да успокоява хората, които се обаждали по телефона в мадридското му жилище.На въпроса дали българският път на либерализиране прилича на румънския, или на полския Симеон Втори отговаря: "Надявам се, че няма да е като румънския... нашият път ще бъде по възможност най-мирен. В разговорите ми с днешните ръководители на икономиката в България се съгласихме - и стигнахме почти до единодушие, че точно сега не можем да внушаваме една капиталистическа или чисто пазарна икономика... това не би било сериозно, нито може да се осъществи".
Симеон Кобургготски отново говори за идеята си /изложена за пръв път на 25 юли т. г. - бел. кор./ Европейската общност да приеме политически България, а проблемите на икономическото присъединяване към ЕО да се решават постепенно след това. Той се изказва против "някои сили", които "си позволяват да казват: ще ви помогнем, ако сте добри деца и ако ни покажете, че ще направите демокрация. Не, господине. Помогнете ни веднага, а след това, ако видите, че не се държим добре, винаги можете да спрете помощта. Но не ни поучавайте по този начин. Дълбоко ме безпокои, че някои сили прилагат такъв патернализъм - напълно погрешен, даже склеротичен. Някои все още ловят комунисти и ги търсят под кревата, вместо да гледат към реалностите на 21-ия век".Тези думи са в съзвучие с тона на цялото интервю, в което немалка част е отделена за неговото участие в българския политически живот. Без да бъде категоричен, Симеон Втори подчертава, че в България "има тенденция", която настоява той да бъде избран за президент на страната. "Счита се, че с това ще се постигне международно доверие".
Симеон Кобургготски отговаря и на въпрос за българските турци: "Българските турци останаха, след като живяха в страната пет века. Хората на Живков ги използваха, за да отклонят вниманието от други вътрешни проблеми. Както винаги, ако виновникът е чужденец, по-добре. Започна да се говори за турци - за нашите мюсюлмани, етнически българи! - и за циганите. Но това бяха изсмукани от пръстите неща, за да се търси враг, тъй като в България никой не се тревожеше да знае дали си християнин, мюсюлманин или евреин".
В емисията си “Вътрешна информация” БТА проследява и какво се случва с делото за палежа:
Приключва следственото дело по опожаряването на Дома на БСП
София, 12 февруари 1991 г. /БТА/ До две седмици ще бъде изготвен и внесен в Софийската градска прокуратура обвинителният акт по делото за опожаряването на Дома на БСП в столицата. До този момент 59 са лицата, които следствието ще предложи на прокуратурата за даване под съд. Около 80-100 са лицата, които са установени като участници в подпалването, за което обаче не са събрани достатъчно доказателства. До приключването на следственото дело някои от тях също могат да бъдат предложени за даване под съд.
Това бе съобщено днес на пресконференция на ръководството на Главно следствено управление. Посочено бе, че за пет и половина месеца от началото на следствените действия са били разпитани повече от 1000 души. Около 840 от тях ще бъдат предложени за свидетели по делото. Извършени са експертизи, претърсвания и изземвания. Обработено е голямо количество снимков и видеоматериал. Посочено бе, че някои от установените извършители сега са зад граница. 
И прокуратурата на въоръжените сили се занимава с подпалването на сградата на БСП в София
София, 14 март 1991 г. /БТА/ Не само Главната прокуратура, но и Прокуратурата на въоръжените сили е образувала предварително следствие, свързано с подпалването на сградата на БСП в София.Както съобщи днес на брифинг главният прокурор на въоръжените сили и заместник-главен прокурор на републиката полковник Лилко Йоцов, следствието е приключило и предстои внасянето на обвинителен акт във Върховния съд на Въоръжените сили.Обвиняеми ще бъдат тогавашният заместник-министър на вътрешните работи Стоян Стоянов и началникът на столичната милиция /по това време/ Първан Русинов, които са присъствали на пожара, но не са взели мерки за предотвратяването му.
Тук става дума за типично военно престъпление - неизпълнение на служебните задължения, от което са настъпили вредни последици, каза г-н Йоцов. Сили и възможности за предотвратяване на запалването е имало. Ние като юристи не можем да изхождаме от мотивите за ненамесата - какво би се случило, страх и т.н., заяви той. 
Съдът прекрати делото за палежа на Партийния дом и го върна на следствието за доразследване
София, 28 октомври 1992 г. /БТА/ Поради много нарушения на процесуалните разпоредби, допуснати от органите на предварителното производство, Софийският градски съд прекрати делото за палежа на Партийния дом в столицата и го върна за доразследване, заяви тази сутрин пред репортер на БТА г-н Стоян Динев - съдия-докладчик по делото.
Г-н Динев подчерта, че в хода на следствието не са изпълнени основните указания, дадени в разпореждането па СГС от юли 1991 година, за изясняване на истината за участвалите в погрома лица.
Той е констатирал "учудващи пропуски" в работата на следователите от Националната следствена служба /НСС/. Например повдигани са обвинения срещу психически болни лица и те са били разпитвани без защитници. Има противоречащи си по време протоколи за извършвани следствени действия с един и същи обвиняем.
В заключение г-н Динев заяви, че тези слабости от страна на следствието противоречат на закона и пречат на работата на съда.
Бившият Партиен дом горя през нощта на 26 срещу 27 август 1990 година. Разследването за палежа продължава повече от 2 години. 
Тренчев бе призован на ул. "Развигор"
Тази сутрин следствието призова на ул. "Развигор" президента на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев, за да му предяви следствените материали по делото за палежа на бившия Партиен дом, който горя през нощта на 26 август 1990 г.
Д-р Тренчев заедно с адвоката си Николай Орешаров се яви пред следователя Стефан Петров, който връчи на синдикалния лидер конкретните обвинения: за палеж, хулиганство, повреждане и разграбване на имущество, подбудителство.
Два часа по-късно, на излизане от "Развигор" г-н Орешаров заяви пред журналисти, че няма абсолютно никакви доказателства за участието на д-р Тренчев в събитията и че само четирима от общо тридесетте обвиняеми са споменали името му. Единият от тях е цитирал думите на президента на КТ "Подкрепа", който казал: "Ако до определено време не се свали знамето /партийното/, ние ще щурмуваме и ще го смъкнем".
Г-н Орешаров съобщи, че д-р Тренчев е поискал отново да бъдат разпитани Димитър Луджев и Атанас Семерджиев.
Днес делото за палежа на Партийния дом ще бъде внесено в съда
София, 15 декември 1993 г. /БТА/ Градският прокурор на София Нестор Несторов е подписал обвинителния акт срещу 38 лица, обвинени от прокуратурата, че са участвали в палежа на Партийния дом в столицата крез август 1990 година.
Г-н Несторов потвърди пред репортери тази информация, като добави, че до края на работния ден това дело ще бъде внесено в Софийския градски съд, който трябва да насрочи първото съдебно заседание.
Сред обвиняемите е президентът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев, а обвиненията, които ще бъдат повдигнати, са за хулиганство, за палеж, за участие в организирана група и по други текстове от Наказателния закон. 
Съдебното производство по делото за палежа на Партийния дом е прекратено
София, 15 март 1994 г. /БТА/ С разпореждане от 14 март, което не подлежи на обжалване, Софийският градски съд - наказателна колегия, прекрати съдебното производство по делото за палежа на Партийния дом и го върна в Софийската градска прокуратура за допълнително разследване.
С копие от разпореждането, предоставено на БТА, съдията докладчик по делото - г-жа Кети Маркова, констатира, че следствието е допуснало съществени нарушения на процесуалните правила и затова не са налице необходимите законови условия, за да може делото да се насрочи и да се разгледа в открито съдебно заседание.
Сред общо 38-те обвиняеми е и президентът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев.Основните съображения на съда са, че по време на предварителното производство, е нарушено правото на защита на обвиняемите, че следствието не е предявено на част от пострадалите, че обвиненията не са формулирани точно, че някои актове на прокуратурата са противоречиви и т.н. 
Прокуратурата проучва защо е спряно делото за Партийния дом
София, 10 април 1995 г. /БТА/ В момента проучваме дали е законосъобразно спирането на делото за Партийния дом, съобщи градският прокурор Нестор Несторов. С Главна прокуратура се водят консултации дали делото е трябвало да бъде спряно заради това, че някои от лицата не са били намерени, за да дадат показания. Според прокурора тези материали биха могли да бъдат отделени и делото да продължи.
С разпореждане от 14 март 1994 г. Софийският градски съд прекратява делото за подпалването на Партийния дом и го връща в Софийска градска прокуратура за допълнително разследване. На 23 август 1996 г. следствието за Партийния дом е спряно.