Всичките дни, в които е имало превишение на пределно допустимата норма от 50 микрограма на кубичен метър, са през зимния сезон. Най-високата измерена концентрация на ФПЧ е 127,7 микрограма на кубичен метър, а средногодишната концентрация е 31,02 микрограма на кубичен метър. В Монтана има тенденция за понижаване на концентрацията на ФПЧ в атмосферния въздух, пише още в доклада на РИОСВ.
След много поредни зимни сезони, в които в Монтана беше отчетено завишено съдържание на ФПЧ в атмосферния въздух, местната община предприе кампания за осигуряване на чист въздух в града. Направени бяха изследвания, които установиха, че замърсяването на въздуха се дължи на печките на дърва и въглища, които голяма част от домакинствата в града използват за отопление в бита си през зимата.
Два проекта на община Монтана за подмяна на старите отоплителни уреди с щадящи околната среда нови уреди бяха одобрени от фондовете на Европейския съюз (ЕС) и общината започна подмяна на печките на дърва и въглища с котлета на газ и пелети и климатици на ток. Проектите предвиждат да бъдат подменени над 3500 печки в домовете, което би трябвало да снижи концентрацията на ФПЧ във въздуха и в следващите години тя да бъде под пределно допустимите норми. Двата проекта са на стойност около 12 милиона лева и се финансират от фондовете на ЕС. Очаква се те да приключат в края на тази година и ефектът да е видим още през идващата зима.
Интересна и полезна информация за политиките на сближаване на ЕС може да намерите в специалната страница на БТА "Европа в България: Общо бъдеще".