Туристическа атракция, вдъхновена от новите седем чудеса на света, беше открита в парка “Приказната гора” в Раковски

Туристическа атракция, вдъхновена от новите седем чудеса на света, беше открита в парка “Приказната гора” в Раковски. Проектът представя умалени макети на най-известните световни забележителности - Статуята на Христос в Рио Де Жанейро, Пирамидата на Кукулкан в Мексико, Мачу Пикчу в Перу, Петра в Йордания, Колизеумът в Рим, Тадж Махал в Индия и Великата китайска стена. 
Авторът на макетите, Ивайло Билалов, разказа за БТА, че идеята за тях се е заражда през януари, когато с кмета на Раковски Павел Гуджеров, изчакват връх Килиманджаро в опит за поставяне на световен рекорд за най-голяма група, изкачила върха заедно.
Билалов и Гуджеров решават да изработят макетите с 3D принтер и започват търсене на модели, които да послужат за образец. Спират се на дизайни, изработени от мексиканския автор Дани Санчес. Той създава изображения, които се доближават максимално до реалните забележителности, посочи Билалов. Санчес се включва в проекта, като работата по него започва през май.
Всички макети са изработени чрез технология, която използва наслагване на детайлите, материалът за тях е изцяло на растителна основа и е биоразградим. Изготвянето на детайлите и сглобяването им отнема около 1000 часа. Макетите са боядисани ръчно, за да бъдат напълно защитени от въздействието на климатичните условия, обясни Билалов.
“Над 65 килограма материал е използван за всички модели. Хубавото е, че производителят, с който работим, има политиката за всяка закупена и изразходвана ролка да засажда по едно дърво, като за момента са засадени 65 дървета само от нашия проект”, каза още Ивайло Билалов. 
Кметът на Раковски разказа, че идеята на парк “Приказната гора”, който се разпростира на 180 декара, е да се създаде място за отдих, което съчетава в себе си възпитателен и образователен ефект. “Продължаваме да надграждаме - сега направихме седемте нови чудеса на света, имаме идея да направим и античните, както и да допълним с Математическа гора, която да включва различни геометрични фигури и формули”, допълни Гуджеров. Той посочи, че паркът е включен в програмите на туроператорски компании и посетителите се увеличават. Стойността за изготвяне на целия проект, както и монтирането му, възлиза на близо на 10 000 лева. Той е финансиран от общинската администрация.
Ивайло Билалов започва да се занимава с 3D принтиране като хоби, което постепенно се превръща в професия. Към настоящия момент той развива собствен бизнес, който се занимава с различни проекти, сред които и интериорен дизайн от биоразградими материали.