„Те не могат да бъдат в болниците, както беше задвижено по време на служебното правителство. Нямат право да бъдат там. Там могат да кацат само, когато има нужда да се осъществи съответната медицинска дейност. Налага се ние да рестартираме процеса“, обясни Денков.
Той припомни, че терените за част от площадките, на които предстои да бъдат разположени бъдещите въздушни линейки, вече са осигурени, а за останалата част се работи. До този момент е решено такива да има на територията на летищата в София и Пловдив, както и на терен от бившето летище в Търговище.
„Има европейски регламент, който изисква тази дейност да се извършва от търговски дружества. Това, което направи служебното правителство, е да закрие търговското дружество и да прехвърли дейността към Държавния авиационен оператор (ДАО), който няма право да извършва тази дейност. Защо? Не мога да ви кажа. Сега, след една година, ние се намираме в изходно положение, в което ДАО не може да извършва тази дейност. Трябва отново да създаваме търговско дружество, което да поеме тази работа“, посочи още министър-председателят.
Денков допълни, че се работи по решението на всички проблеми, свързани с осигуряване на помощ по въздуха за българските граждани, съвместно между Министерството на здравеопазването и Министерството на транспорта и съобщенията.
По информация на министъра на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков, първият медицински хеликоптер ще бъде доставен у нас през декември тази година и няма да има забавяния в изпълнението на проекта.
В днешната пресконференция участваха и министърът на финансите Асен Василев, министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов, министърът на енергетиката Румен Радев, министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков и министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков.