Той е последна година студент в специалност „Археология“ в Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Дошъл е на стаж в Хераклея Синтика след препоръка от преподавател и вече трето лято работи и се учи в античния град край Петрич.
„Хераклея Синтика е много известна, знам за нея още от ученическите си години. Когато се появи тази възможност, не мислих много преди да пробвам първата година. Нещата потръгнаха добре, харесахме се, досега работим добре“, каза стажантът.
Радков разказа, че когато студентите избират обекти, на които да изкарат стаж си, всичко е на свободен принцип. Имат право да избират, но очакват също покани от преподаватели и от археолози.
Студентът отбеляза, че има отношение към една определена категория находки – керамиката. Според него те не са толкова интересни за повечето хора, но казва, че керамиката е азбуката на археологията. „Чрез керамиката успяваме да датираме различни археологически контексти и в по-тесни хронологически рамки, както и да установим търговски връзки с останали средиземноморски свят“, казва стажантът.
Радков мисли да продължи да работи на обекта и смята да обвърже магистърската си работа с Хераклея Синтика, по-специално с керамиката на обекта.
Хераклея Синтика е античен град в днешна Югозападна България. Руините му са разположени в землището на село Рупите, Община Петрич. В древността градът е бил център на областта Синтика, населявана от тракийското племе синти, за което споменават Омир, Херодот и Тукидид.
Миналата седмица екипът от археолози на обекта откри оброчна плочка на Тракийския конник.