Изложба на открито представя ролята на хасковските четници и воеводи в Илинденско-Преображенското въстание

Изложба на открито, посветена на 120 години от Илинденско-Преображенското въстание и ролята на хасковските четници и воеводи в него, беше представена днес в Хасково. 
Тя е втора от поредицата „Хасково в спомените“ и се отличава с това, че идеите са на наши съграждани, а реализацията е съвместна с общината, каза пред присъстващите кметът на южния град Станислав Дечев. По думите му, за участието на хасковските воеводи и четници в това въстание трябва да се знае, като открои сред тях Тане Николов.
Кметът припомни, че първата експозиция е била по повод Деня на храбростта, когато снимките са предоставени от Иса Агушев. Сега инициативата е на Георги Станков. Според него Хасково е особен град, защото има много потомци на тракийски и македонски бежанци. „И тази изложба е знак на почит към нашите съграждани, намерили спасение тук. Хасково е дал немалко четници в Македония и Тракия. Тане Николов, неговият племенник Мамин Кольо и редица други силни мъже са се сражавали в Илинденско-Преображенското въстание. Много важно е да отбележим, че първородният син на видния общественик Нестор Марков - Марко Марков, едва 23-годишен заминава да се бие в Македония и загива там“, разказа още Георги Станков. 
Имената на македоно-одринските революционери от Хасково са изписани на едно от паната. Върху останалите са отпечатани фотографии на българските чети и воеводи. Всички те, обединени в изложбата „Хасково в спомените“, ще останат в центъра на града през август.