По време на събитието бе открита изложба, показваща произведенията на всички номинирани млади художници. Това са Алина Папазова, Вероника Десова, Виктор Петров, Ивелина Иванова, Калина Мавродиева, Мартиан Табаков и Никола Грозданов. Куратор е Марина Славова.
„Вградена невеста“ се позовава на легенда от българския фолклор. Тя разказва за ритуално убийство на съпругата, целящо да укрепи вечно рушащия се градеж на мъжа й, майстор-строител. Мотивът е определян във фолклорната наука като жертвоприношение при строеж.
Главните обекти в скулптурната серия наподобяват църква и мост. Те са конструирани от 600 метра арматурно желязо, огънато и завързано във формата на сушилници за чинии. В творбата си авторът съчетава и естетизира обекти и материали от домакинския труд и от архитектурата. По този начин той цели да постави фокус върху патриархалните структури в обществото.
„Искам да благодаря на всички хора, които ме подкрепяха през целия път, защото изкуството не се получава от един човек, а се получава с подкрепата на много различни хора. Благодаря на баща ми на първо място, защото той ми помогна с тази скулптура“, каза победителят в конкурса по време на награждаването.
Виктор Петров е роден през 1991 г. Израснал е в Плевен, а в момента живее и работи в Берлин. Учил е в Университета за изкуство и дизайн в Хале, Германия, както и в Университета по изкуствата в Берлин, където през 2021 г. завършва обучението си при проф. Моника Бонвичини. Неговата дипломна работа е отличена с наградата UdK Art Prize, наградата Ursula Hanke-Förster, както и със стипендията Karl Hofer. В работата си изследва връзката между социалното, архитектурното и политическото тяло. Неговите инсталации и скулптури разкриват динамиките на власт, вписани в обекти, структури и междуличностни отношения. Начална точка на дългосрочните му проекти са различните видове структурно насилие и техните банализирани форми на проява в ежедневието.
„Наградата „База“ е награда, която задава стандарти, привлича и открива нови имена. Дава възможност на много хора да продължат творческия си път оттук нататък. Създава връзки между различни държави, тъй като тя е част от една мрежа от награди, които се случват в 12 държави“, коментира инициаторът на наградата „База“ в България Мария Василева.
Тя съобщи, че тази година са били подадени общо 36 кандидатури. Те са оценявани от жури в състав Айлийн Дженг Линч, Васил Владимиров, Димитър Божков, Мариела Гемишева, Мария Налбантова и Мартина Йорданова.
„Тази година е малко специална за нас, защото за първи път в София се събират всички мениджъри на сродните награди. Така че тук имаме представители от Косово, Словакия, Унгария, Босна и Херцеговина, Северна Македония, Хърватия, Сърбия, Черна гора, Словения, Албания и Чехия. Тук са и хората, с които си сътрудничим от американска страна - представители на Residency Unlimited. Това е организацията, която приема победителите, грижи се за тях, за това да имат комфорта в Ню Йорк и да могат да осъществят важни връзки на художествената сцена на града“, каза Василева. На събитието присъства и изпълнителният продуцент на спонсора на наградата Trust for Mutual Understanding Барбара Лансиърс.
„Радвам се, че „База“ съществува и ни дава възможност да следим какво се случва с младото поколение художници. „База“ е повод за много от тях да продължават да се връщат в България дори живеейки в чужбина“, каза по време на откриването на експозицията нейния куратор Марина Славова.
Наградата „База“ се организира от Института за съвременно изкуство в София и фондация „Едмонд Демирджиян“, с подкрепата на СГХГ и фондация „Лъчезар Цоцорков“.