Скулптурна серия, посветена на легендата за вградената невеста, получи наградата „База“

Скулптурна серия „Вградената невеста“ на Виктор Петров спечели наградата за съвременно изкуство „База“ за 2023 година. Победителят в конкурса бе обявен тази вечер в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).
По време на събитието бе открита изложба, показваща произведенията на всички номинирани млади художници. Това са Алина Папазова, Вероника Десова, Виктор Петров, Ивелина Иванова, Калина Мавродиева, Мартиан Табаков и Никола Грозданов. Куратор е Марина Славова.
„Вградена невеста“ се позовава на легенда от българския фолклор. Тя разказва за ритуално убийство на съпругата, целящо да укрепи вечно рушащия се градеж на мъжа й, майстор-строител. Мотивът е определян във фолклорната наука като жертвоприношение при строеж.
Главните обекти в скулптурната серия наподобяват църква и мост. Те са конструирани от 600 метра арматурно желязо, огънато и завързано във формата на сушилници за чинии. В творбата си авторът съчетава и естетизира обекти и материали от домакинския труд и от архитектурата. По този начин той цели да постави фокус върху патриархалните структури в обществото.
„Искам да благодаря на всички хора, които ме подкрепяха през целия път, защото изкуството не се получава от един човек, а се получава с подкрепата на много различни хора. Благодаря на баща ми на първо място, защото той ми помогна с тази скулптура“, каза победителят в конкурса по време на награждаването. 
Виктор Петров е роден през 1991 г. Израснал е в Плевен, а в момента живее и работи в Берлин. Учил е в Университета за изкуство и дизайн в Хале, Германия, както и в Университета по изкуствата в Берлин, където през 2021 г. завършва обучението си при проф. Моника Бонвичини. Неговата дипломна работа е отличена с наградата UdK Art Prize, наградата Ursula Hanke-Förster, както и със стипендията Karl Hofer. В работата си изследва връзката между социалното, архитектурното и политическото тяло. Неговите инсталации и скулптури разкриват динамиките на власт, вписани в обекти, структури и междуличностни отношения. Начална точка на дългосрочните му проекти са различните видове структурно насилие и техните банализирани форми на проява в ежедневието.
„Наградата „База“ е награда, която задава стандарти, привлича и открива нови имена. Дава възможност на много хора да продължат творческия си път оттук нататък. Създава връзки между различни държави, тъй като тя е част от една мрежа от награди, които се случват в 12 държави“, коментира инициаторът на наградата „База“ в България Мария Василева. 
Тя съобщи, че тази година са били подадени общо 36 кандидатури. Те са оценявани от жури в състав Айлийн Дженг Линч, Васил Владимиров,  Димитър Божков, Мариела Гемишева, Мария Налбантова и Мартина Йорданова.
„Тази година е малко специална за нас, защото за първи път в София се събират всички мениджъри на сродните награди. Така че тук имаме представители от Косово, Словакия, Унгария, Босна и Херцеговина, Северна Македония, Хърватия, Сърбия, Черна гора, Словения, Албания и Чехия. Тук са и хората, с които си сътрудничим от американска страна - представители на Residency Unlimited. Това е организацията, която приема победителите, грижи се за тях, за това да имат комфорта в Ню Йорк и да могат да осъществят важни връзки на художествената сцена на града“, каза Василева. На събитието присъства и изпълнителният продуцент на спонсора на наградата Trust for Mutual Understanding Барбара Лансиърс.
„Радвам се, че „База“ съществува и ни дава възможност да следим какво се случва с младото поколение художници. „База“ е повод за много от тях да продължават да се връщат в България дори живеейки в чужбина“, каза по време на откриването на експозицията нейния куратор Марина Славова.
Наградата „База“ се организира от Института за съвременно изкуство в София и фондация „Едмонд Демирджиян“, с подкрепата на СГХГ и фондация „Лъчезар Цоцорков“.