В мотивите се посочва, че законопроектът има за цел да отстрани установени слабости в процеса на обработка на претенции с международен елемент от отделни застрахователи по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите в рамките на системата „Зелена карта“. Системата функционира на базата на система от национални бюра на автомобилните застрахователи и кореспонденти за уреждане на застрахователни претенции във всички държави членки, признаване на автономията на институциите в държавата по мястото на настъпване на пътнотранспортното произшествие и на причиняване на вредите да уредят претенцията и да определят нейния размер в съответствие със законите и практиките на тази държава и след изплащане обезщетение на увреденото лице да поискат пълно възстановяване на платеното от застрахователя в друга държава членка, застраховала отговорността във връзка с моторното превозно средство, причинило вредите.
Функционирането на системата „Зелена карта“ в България и финансовата стабилност на Националното бюро на българските автомобилни застрахователи (НББАЗ) е един от елементите на Плана за действие с мерки за адресиране на последващите ангажименти на Република България след присъединяването към ERM II, който налага промени в нормативната уредба. Във връзка с присъединяването към ERM II и впоследствие към еврозоната е идентифицирана необходимост от засилване на регулаторната рамка с цел отстраняване занапред на установените проблеми при функционирането на системата „Зелена карта“ в България, мотивира се още вносителят.
Деян Николов от „Възраждане“ коментира, че проектозаконът за допълнение на Кодекса за застраховането се изисква от България, за да влезе в еврозоната и парламентарната му група няма да го подкрепи, защото е унизително България да бъде рекетирана по този начин. Колегата му Петър Петров изрази опасение, че след приемането му застрахователите ще вдигнат цените на застраховките.
Депутатите съкратиха срока за предложения между първо и второ четене на три дни.
В сряда икономическата комисия в Народното събрание прие на първо четене Законопроекта за допълнение на Кодекса за застраховането. Той беше представен от министъра на финансите Асен Василев, който каза, че със законопроекта се урежда нещо, което всички застрахователи са подписали, присъединявайки се към Бюрото "Зелена карта". В този смисъл проектът на нормативен акт не вменява на застрахователните компании нови задължения или разходи, но дава възможност на Комисията за финансов надзор и на бюрото да следят дали поетите доброволно от застрахователите задължения, предоставяйки застраховка "Гражданска отговорност“, която важи и в чужбина, се изпълняват и да ги санкционира, ако те не го правят, допълни министърът.