Трябва да има стимули за младите лекари, за да се връщат в родните си места, смята кметът на Община Левски Любка Александрова

Трябва да има стимули за младите лекари, за да се връщат в родните си места след завършване на образованието си, каза в интервю за БТА кметът на Община Левски Любка Александрова. Тя посочи, че в момента единственият млад специалист в града е стажант в практиката на един от личните лекари. "Той е местен младеж и за нас е радващ факта, че е предпочел да се върне в Левски. Надявам се неговият пример да бъде последван и от други, защото имаме много младежи, които завършват нашето училище, с корени от Левски са, учат в Медицинския университет в Плевен, но след това трудно ги привличаме обратно", отбеляза кметът. 
Според нея държавното управление трябва да бъде насочено не само към развитие на икономиката в регионите, а и на здравеопазването. Александрова припомни, че преди десетилетия в селата са изграждани здравни служби, обезпечавани с лекари, акушерки и други специалисти, а сега в повечето случаи един личен лекар се грижи за хората от две, дори и от три села. 
По думите на Александрова общинската болница в Левски е в добро състояние, обезпечена е и с необходимите кадри към момента. "Все още имаме достатъчно лични лекари, но вече виждаме и чувстваме затруднението. Притесняваме за следващите десетина години, защото недостигът на кадри ще се усеща все по-осезаемо и трябва достатъчно рано да се вземат мерки, за да не се стигне до затваряне на отделения. Здравеопазването е свързано с изпълнението на конкретни стандарти, които са задължителни за всички и трябва да бъдат обезпечени с медицински лица на всички нива", категорична е тя. 
Болницата в Левски е с девет отделения, от които шест са с легла за пациенти. В момента тя се справя сама финансово и не се нуждае от подкрепа от общинския бюджет. Не е било така обаче преди няколко години, когато се е стигнало и до невъзможност за изплащане на възнагражденията на медицинския персонал. "С една стабилна, целенасочена и съвместна политика между управителя на болницата, общинския съвет и кметството успяхме да преодолеем тези много големи финансови трудности. Така година след година болницата ни се стабилизира. Дори в последните две години се закупи нова техника, която дава съвсем друго качество на услугата, предлагана в лечебното заведение", каза още Александрова.
Тя отбеляза, че именно доброто състояние на болницата е помогнало за това по време на ковид кризата населението в общината да разчита на качествено и успешно лечение.
БТА припомня, че Левски бе домакин на кръгла маса, посветена на проблемите на регионалното здравеопазване, обезпечеността със специалисти, достъпът на хората от малките населени места. В дискусията със свои анализи и изказвания участваха проф. д-р Радослав Гайдарски, бивш министър на здравеопазването, проф. д-р Андрей Кехайов от сдружение "Клъстер на здравните региони", представители на здравните инспекции в Плевен и Велико Търново и други специалисти.