Съгласно екологичното законодателство нормите за сероводород са максимално еднократна концентрация (0,005 милиграма на кубичен метър), която е часова стойност и средноденонощна норма, която е 0,003 милиграма на кубичен метър, уточняват от ековедомството. Те добавят, че в рамките на 13 денонощия са отчетени отделни пикови концентрации на максимално еднократната стойност на този атмосферен замърсител. Средноденонощната норма не е превишавана.
Освен по показател сероводород, МАС е извършила непрекъснати измервания и за серен диоксид, азотни оксиди, въглероден оксид, озон. Стойностите по тези показатели са в норма. През периода е отчетено едно превишение на фини прахови частици 10 микрона - два пъти над нормата от 50 микрограма на кубичен метър, регистрирано на 14 юли.
След като получи официалните протоколи от измерванията от Регионална лаборатория – Русе, инспекцията ще ги предостави на вниманието на общината и Регионалната здравна инспекция в Разград, посочват още от екоинспекцията.
Разград е включван редовно в годишните графици на МАС на Регионалната лаборатория - Русе към ИАОС за контрол на качеството на атмосферния въздух. Регулярните планови измервания се извършват във връзка с постъпили сигнали за миризма на сероводород през предходните години и с цел да се оцени влиянието от дейността на операторите с издадени комплексни разрешителни на територията на община Разград.
От РИОСВ – Русе посочват, че мобилната станция отговаря напълно на изискванията на европейските стандарти за измерване на качеството на атмосферния въздух. Преди и след всяко измерване се извършва контролна проверка на всеки отделен анализатор с еталонни газове с цел да се гарантира качеството на резултатите. Тези измервания са част от Националната система за мониторинг на околната среда.
Заради острите задушливи миризми, които се носят над града всяко лято, в продължение на години, в началото на седмицата жители на Разград се събраха на протест в двора на детската градина, където беше разположена Мобилната станция за измерване качеството на въздух. По инициатива на директора на РИОСВ - Русе Цонка Христова на 18 юли в община Разград беше организирана работна среща с представители на различни институции, имащи отношение към проблема.