Тази сутрин съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ (ПП) Кирил Петков обяви в кулоарите на Народното събрание, че ПП внасят предложение за вкарване обратно на контрола на пристанище „Росенец“ и прекратяване на концесията, която служебният кабинет е увеличил с 24 години без мотиви. Контролът на това пристанище е ключов за българската държава, каза той.
Малко по-късно лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че ГЕРБ-СДС ще подкрепи предложението на ПП за „Росенец“. Борисов препоръча на колегите си от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) да поработят малко върху "некоалиционната култура". Той обясни, че вчера е имало среща с Кирил Петков, Асен Василев, Христо Иванов, Атанас Атанасов, Йордан Цонев и Делян Пеевски, и Мария Габриел, на която са обсъждали важни решения.
Предложението беше на ГЕРБ-СДС, „Демократична България“ и ДПС, и включваше не само концесията за „Росенец“, в него влизаха и транспортните тръби и фигурата на особен управител, т.е. държавата да поеме пълния контрол, посочи Борисов. И добави, че е имало „яростна съпротива" от "Продължаваме промяната" за тръбите и особения управител. И сега чувам как Кирил Петков ме призовава да го подкрепя за нещо, по което вчера ние сме спорили колко по-голям да му е мащабът, коментира Борисов.
Депутатът от ДПС Делян Пеевски обясни, че законодателната инициативата за „Росенец“ е изработена от ДПС и ГЕРБ. Попитан дали ДПС ще подкрепи инициативата, Делян Пеевски каза, че това е инициатива, която са изработили заедно с ГЕРБ, ДБ веднага се включили да я подкрепят, а ПП умували. Депутатът обясни, че в предложения законопроект е заложен едноседмичен срок след приемане от парламента, в който пристанище "Росенец" да бъде отнето от "Лукойл".
Според съпредседателя на ПГ „Продължаваме промяната - Демократична България“ (ПП-ДБ) Христо Иванов става дума за комуникационно нестиковане във връзка с огласеното предложение за концесията на пристанище „Росенец“, което стана повод от ГЕРБ-СДС да препоръчат на ПП-ДБ да поработят върху „некоалиционната култура“. Вчера имаше разговор, в който обсъдихме широк кръг от мерки, свързани с възстановяването на българския суверенитет, по отношение на рафинерията има различни идеи, които ще бъдат приложени на отделни етапи, обясни съпредседателят на ДБ. Разбрахме се да започнем с концесията с пристанището, което е важно от гледна точка на Шенген, уточни той.
Според председателя на БСП Корнелия Нинова в случая с „Росенец“ се използва „двоен аршин“. Нинова посочи, че предложението още не е внесено. Тя заяви, че принципната позиция на „БСП за България“ е, че обектите, които са стратегически за националната сигурност, трябва да се управляват и стопанисват от държавата. По време на управлението, в което участвахме, ние доказахме, че държавната собственост може да се управлява добре, добави Нинова.
Председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов също коментира темата „Росенец“. Той припомни, че когато е бил министър на регионалното развитие Гроздан Караджов, е наредил разрушаването на кея на Росенец, който още не е разрушен.
Президентът Румен Радев изрази мнение пред журналисти, че изказването за концесията на „Росенец“ е поредното прибързано и некоректно изказване на политически лидер. Кой даде на концесия пристанището – правителството на Бойко Борисов, каза още държавният глава. Предстои да видим дали това предложение е в резултата на корпоративни апетити или кризисен пиар, коментира още президентът Радев. Служебното правителство не е удължавало концесията, а 24 години остават да бъде в сила, която служебният кабинет не е прекратил, защото водеше борба с космическите цени на горивата, които „ни докараха четворната коалиция“, заяви държавният глава.
По думите му служебното правителство свърши това, което редовното е трябвало, и е събрало 180 млн. лв. данъци от „Лукойл“ за пет месеца – два пъти повече от всички редовни правителства за 15 години.
Към момента държавата притежава като собственост само кейовата стена на пристанище „Росенец“ и акваторията, посочи пред журналисти Христо Алексиев, служебен вицепремиер по икономическите политики и министър на транспорта и съобщенията. Той заяви, че служебното правителство не е променяло концесионния договор на пристанище „Росенец“.
„Целият тил на пристанището е собственост на „Лукойл“ и ако държавата прекрати концесията, тя не може да оперира това пристанище и то ще трябва да прекрати своята дейност. Ако това се случи, според него „Лукойл“ няма да може да работи и ще се предизвика поредната криза в сферата на горивата. „Това ще повлияе зле на икономиката и инфлацията“, добави той.
Алексиев отбеляза, че концесията за пристанище „Росенец“ е сключена през 2011 г. с решение на правителството на Бойко Борисов за срок от 35 години. „Служебното правителство нито е променяло срокове по тази концесия, нито е удължавало срокове и не е променяло условия по самата концесия, така както са договорени. Защо те са договорени така е друг въпрос и трябва да се обърне внимание на това“, каза той.
На свое заседание икономическата комисия в НС прие на първо четене Законопроект за промени на Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна. Със закона, който е приет от НС на 13 януари 2023 г., в законодателството се имплементират санкциите, наложени в Регламент от 2014 г., като съгласно една от разпоредбите на регламента изрично се забранява възлагането или продължаването на изпълнението на всякакви договори за обществени поръчки или за концесии с физически или юридически лица, образования или органи, установени в Русия, или пряко, или непряко контролирани от такива лица, напомниха вносителите. Във връзка с прилагането на този закон е установено, че в българското законодателство са въведени допълнителни условия относно изпълнението на ограничителните мерки спрямо Русия, които не съответстват на разпоредбите на регламента и с предложения днес законопроект се цели законодателството ни да бъде приведено към точните условия на регламента.
В тази връзка министърът на финансите Асен Василев, който присъства на заседанието на комисията за представянето на Законопроекта за допълнение на Кодекса за застраховането за първо четене, изрази становище, че ведомството винаги е подкрепяло постигането на пълен синхрон на българското законодателство с европейското. Вносителите обясниха, че действащият закон от доста време не може да изпълни целите си, като бе изтъкнато, че още януари е гласувано да започне процедура по отнемането на концесията на пристанище „Росенец“, което не е направено.