По думите му това е една голяма промяна в образователната система, защото в рамките на различните специалисти, които се грижат за приобщаващото, за включващото образование, за работа с деца от различни рискови групи, вече се включват и образователните медиатори в официален документ. Включват се социалните работници и помощниците на учителите, като така се създава възможност за съвместна работа между образователната и социалната система, каза министър Цоков.
Той отбеляза, че тази промяна е насочена към укрепване на механизма за обхват на децата в образователните институции, защото той през тази година се пренася и за пет- и за четиригодишните деца. За да намаление процентът на отпадналите деца и ученици от образователната система, голям принос имат и ще имат образователните медиатори, а защо не и социалните работници, подчерта министър Галин Цоков.
Друг важен приоритет в работата на Министерството на образованието и науката (МОН) е свързан с иновациите и приключи обобщаването на карта, първоначално наречена съкровищница на иновациите в нашите иновативни училища. Предстои визуално да се представи по-добре и по-оперативно тази информация, за да може всеки училищен директор, учител или експерт в образованието с едно "кликване" да види иновациите, които се реализират в съответното училище, обясни образователният министър. Той отбеляза, че целта е иновациите в българските училища да станат по-видими.
Ще има нов модул в програмата "Иновации в действие", който ще е за създаване на пет училищни лаборатории за иновации в образователната система. Те ще бъдат в пет отделни училища, които най-добре реализират иновациите в съответната област, съобщи министър Цоков. "Целта е да се създаде пътна карта, механизъм за осъществяване на промяната в образователната организация, за да може това, което се е случило успешно в даденото училище, да може да бъде повторено и потретено в други образователни организации", коментира още министърът.