„186 години е много време, много история. Толкова много събития се случиха през тези години, а понякога ни се струва, че подвигът на Апостола като че ли няма много допирателни с днешното време, но не е така. Всяка година в два града от двете страни на Балкана - в Карлово и в Ловеч, ние заставаме мълчаливо пред паметника на Левски, вглеждаме се в историческите факти и търсим истината за него“, посочи в словото си кметът на община Ловеч Корнелия Маринова. "Левски ни вдъхновява, учи ни как да възприемаме живота. Когато се събираме тук край Къкринското ханче, ние даваме израз на нашето преклонение пред един целеустремен живот. Паметта за него е съхранена завинаги“, каза още кметът.
Къкринското ханче е превърнато в музей и официално открито на 10 май 1931 г., припомни за БТА екскурзоводът от Регионалния исторически музея в Ловеч Пламен Мяшков. Това е първият музей в България, посветен на Левски. „Въпреки че наемателят на ханчето, с когото Левски е заловен - Христо Цонев – Латиница, е освободен след процеса, той не се завръща в него. Не го потърсва и истинският му собственик Вълчо Сяров. То започва да се руши, а след Освобождението през 1882 г. по невнимание селяните го запълват, разказа екскурзоводът.
Общината продава мястото на търговеца Илия Трифонов от Севлиево, който построява къща. В началото на 20-ти век младият лекар д-р Параскев Стоянов заедно с Никола Цвятков пристигат на мястото, където е било ханчето, разчистват бурените и тържищата и намират основите му. Докторът прави скица на база спомени на Никола Цвятков и поръчва да се изработи паметна плоча, която сега е върху стената на ханчето.
През 1922 т. пожар унищожава къщата на търговеца. След две години със събраните дарения гражданският комитет начело с д-р Никола Сяров откупуват мястото, за да бъде изградено дворно пространство и поставят паметна плоча на мястото, където е заловен Левски. Две години по-късно на 10 април 1926 г. е положен основният камък. Започва изграждането на ханчето. Благодарение на безвъзмездния труд на местните хора от селото само за шест месеца е изграден от основите до покрива, но в много по-големи размери, водени от мисълта, че в бъдеще ще бъде музей. Пет години е било необходимо да се събират вещи и предмети, с които да бъде оборудвано, напомнящи епохата на Възраждането, разказа още Мяшков.
Сега Къкринското ханче е сред най-посещаваните туристически обекти в Ловешко.
Програмата в Ловеч по повод годишнината от рождението на Левски продължава в 17:30 часа в храм „Успение Богородично“ в ловешкия кв. „Вароша“, където ще бъде отслужена панихида за Апостола. От 18:00 часа започва възпоменателна церемония пред паметника на Васил Левски в града. От 19:00 часа на откритата сцена на площад „Тодор Кирков“ концерт ще изнесе българската акустична група „Точка БГ“.