Генералният директор на БТА Кирил Вълчев сключи споразумение за партньорство с Института по астрономия с НАО „Рожен“

Генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев и директорът на Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория (НАО) „Рожен“ проф. Евгени Семков сключиха споразумение за партньорство между двете институции. Документът беше подписан в Националната астрономическа обсерватория в последния ден от Роженския събор.
БТА системно ще представя работата на института и двете му обсерватории - на Рожен и в Белоградчик, защото трябва по-добро популяризиране на българската астрономия и астрофизика, която, по думите на проф. Семков, е "не само на световно ниво, но тя има своите световни учени, които работят в най-добрите университети в света”, посочи Кирил Вълчев. 
Съгласно подписания договор, Институтът по астрономия с НАО “Рожен” ще предоставят системно на рубриката за знание и култура “ЛИК” на БТА за публикуване на български и английски език материали с уредени авторски права на научните текстове, снимки и видео, които ще могат да използват всички медии в България и по света. БТА ще бъде медиен партньор на събития, проекти и инициативи на института, като ще подпомага популяризирането им. Агенцията редовно ще разпространява информация за публикации на български астрономи в престижни научни издания, допълни генералният директор на БТА. 
Повече информация от института и обсерваториите му се надяваме да допринесе за засилване на иначе намаляващият интерес към природните науки и нарастване на броя на български и чужди студенти в тази област в български университети, каза Кирил Вълчев. Той допълни, че обсерваторията “Рожен” и сега е посещавана от над 4000 ученици годишно, а една трета от посетителите в нея са деца и ученици. „Новините от института могат да имат и чисто практично значение, защото в рамките на Слънчевата система българските учени изследват най-вече комети и астероиди, като основната цел е да се направи преценка дали не застрашават планетата ни. И интересът към тази тема трябва да надхвърли новините само при инциденти като падането наскоро на метеорит край Видин, а медиите да търсят и разпространяват постоянно знание, което да прогонва суеверията и конспирациите“, заяви Кирил Вълчев.
Според него повече възможности за знание за звездите помага на човека да вдига поглед към небето, „а българите днес особено имаме нужда да гледаме отвъд непосредственото житейско оцеляване и да бъдем водени от по-високи цели“. Кирил Вълчев цитира нобеловия лауреат за химия за 2022 г. Мортен Мелдал, който в публикуваното вчера интервю за БТА казва, че  хората трябва “да отидем при молекулите, да видим какво е поведението на атомите, как са свързани помежду си, как си взаимодействат, как се движат”, защото това ще ни помогне да виждаме взаимовръзките в живота и онова, което ни движи напред. И отново по думите на Мелдал пред БТА - учените са като хората на изкуството, които създават като художник картината на живота. И с помощта и на този договор с Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория “Рожен” БТА ще разказва по-пълноценно за изкуството на българските учени, посветили се на астрономията - “дежурните по свят” в “опитомената галактика”, както пеят “Щурците” във “Футуролог” по текста на Миряна Башева, заяви генералният директор на БТА.
Откритата през 1981 г. Национална астрономическа обсерватория „Рожен“, на надморска височина 1750 м, е най-голямата астрономическа обсерватория в Югоизточна Европа и на Балканския полуостров. На 1 юли 2023 г. в обсерваторията “Рожен" официално бе открит първият роботизиран телескоп в Югоизточна Европа в присъствието на премиера акад. Николай Денков, министъра на образованието проф. Галин Цоков, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.