Представители на синдикати и общини изложиха в НС предложенията си към проекта за държавен бюджет

Договореностите на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) и на Министерството на финансите са неразделна част от пакета с документи, с които е внесен бюджета, каза по време на дебатите за проектобюджета каза изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева.
Основен проблем пред общините ще са преходните остатъци по бюджетите за делегираните от държавата дейности. Ние не можахме да храчим тези пари и не можем да ги харчим законосъобразно, защото нямаме общински бюджети. Такива за тази година ще има вероятно чак през септември, каза тя. Друг проблем са обезщетенията на изборните длъжности в общините в края на мандата им, което се очаква наесен. Те са в размер на 12 млн. лева и се надяваме да са в резерва на държавния бюджет, каза Георгиева.
Следващите местни избори ще са за населени места с над 100 жители. Това означава 1026 кметове на кметства повече и разходи догодина от над 40 млн. лева, посочи Георгиева. Тя обърна и внимание на данъчните преференции за различните видове данъкоплатци. Имаме предложение данъчни преференции да има за сгради само енергиен клас "А, но не и за сгради клас "Б", което съществено ще повлияе на общинските бюджети. Подобни проблеми има с електромобилите, които сега са освободени от данък, но трябва да се предвиди как общините ще бъда обезвъзмездени, каза още Георгиева.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров изтъкна, че синдикатът подкрепя макрорамката на бюджета. Събирането на 100 процента дивидент от държавните фирми е трудна, но поносима стъпка, каза Димитров, като приходите в бюджета, дори ще са повече от заложените заради очаквания по-висок БВП. Ще има допълнителни приходи от няколкостотин милиона лева, допълни той. В разходната част има буфери да се платят допълнително 167 милиона лева за увеличение на заплати като например в Българското национално радио, каза Димитров. Той предложи да се отпуснат 26 млн. лева за заплати на Министерството на земеделието, като от тях 6 млн. лева да са за Селскостопанската академия. За системата на здравеопазването са нужни също 26 милиона, за НОИ - 7 млн. лева за 10 процентово увеличение на заплатите, като за НАП също е нужно увеличение на заплатите, добави Димитров.
Целта е заплатите в общественият сектор да може да компенсират инфлацията, защото сега изостават с 8,5 процента, докато в частния сектор заплатите надминават инфлацията с 2,5 на сто, каза президентът на КНСБ.
Президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов каза, че бюджетът може да поправят някои девиации. В Националния статистически институт за заплати са нужни само няколкостотин хиляди лева. В Комисията за досиетата 9 членове разходват пари, колкото 80 души персонал, посочи той. В Комисията за защита на потребителите също са нужни пари за увеличение на заплатите, добави той. Тези средства не са много, но могат да изведат тези системи от състоянието, в което се намират, посочи Манолов.