„Днешното поколение не знае важни обредности, които нашите предци са предавали от поколение на поколение. Затова искам да ги покажа на младите хора, не само да ги видят, но и да ги усетят със сърцето си.“ Това каза Божил Николов, собственик на Агенция „Арт Импрес“, която съвместно с Община Бяла организатор на Празника на житото и хляба в града на Янтра.
„Поколенията преди нас са изпитвали свещена любов и преклонение към хляба и това не е случайно. Има една стара поговорка: „Когато има хляб, всичко има“. Ние, модерните хора, трябва да се научим да ценим това, което имаме, да не губим връзката с българския си корен. Затова реших да направя Празника на житото и хляба, защото те са символ на обединението на един народ. Приготвянето на хляб като ритуал събира дома и семейството, всички споделят общи ценности, една участ, една съдба. За древните хора хлябът е свещен“, разказва Божил Николов.
Празникът ще се състои на 8 юли от 9.30 часа в парк „Свети Пантелеймон“ в квартал Гара Бяла. В момента тече усилена подготовка за събитието. Всички земеделци от региона са се включили в организацията при подредбата на интериора - бали със слама, цветя, житни класове. Идеята е да се пресъздаде автентичното жътварско утро на първия ден от жътвата. На няколко сцени ще се развиват различни събития, които са свързани с традициите в нашия край. Посетителите ще видят как се приготвят уникалните за Русенския регион жътварски таратор, жътварско жито, улични мекици, обредни хлябове. В специални работилници деца и родители ще изработват тестени фигури за различните празнични пити и ще бъдат станат свидетели на някогашния селски бит, свързан с прибирането на житото и приготвянето на хляба. Предвижда се изложение на сечива, както и различни конкурси, посветени на жетварските обредности.
„Едва ли младите хора са виждали сърп, съмнявам се и да знаят каква е разликата между житния и ръжения клас. Това искаме да им покажем как са живели техните баби и дядовци, какъв е бил техният бит, как са обичали да се трудят, колко тежък е бил животът им. И въпреки това са били единни, помагали са си в отрудените дни“, обяснява Николов.
Кулминацията на празника ще бъде приготвянето на най-голямата вита баница на Балканите, от която ще опитат всички посетители на празника.
„Защо точно баница ли? Защото тя е един от най-значимите символи на българската кухня. Има много конкурси за най-дълга баница, но никой не си дава сметка, че в миналото баниците са били само вити. Нямало е друг вид. Ето защо правим опит за най-голяма вита баница на Балканите. Надявам се да успеем“, обяснява организаторът на празника.
Гостите ще могат да се насладят и на ръчно направените тестени изделия от представителите на народните читалища и пенсионерските клубове. А за доброто настроение на присъстващите ще се погрижат музикантите от оркестър „Плам“.
Желателно е посетителите да са облечени във фолклорна носия - автентична, сценична или стилизирана. А тези, които нямат носии, ще могат да купят на място тениски с фолклорни мотиви.
„Искаме всички посетители да усетят онзи български дух, който са имали нашите предци. Няма да е просто празник, където ще се хапва и пийва, а своеобразно завръщане в миналото на нашите предци“, подчертава Божил Николов.