Взаимодействието между бизнеса и местната власт се изчерпва до информиране в процеса на идентификация на значими инфраструктурни проекти. Микро и малките предприятия се чувства изолирани от вземането на решения и песимистично настроени, че тяхното мнение ще бъде взето предвид. Качеството на обратната връзка е незадоволително, а усилията за партньорство от страна на Общината не са достатъчни и има необходимост от подобряване на чуваемостта.
Това са основните изводи от анкетно проучване и интервюта с различни компании, проведени от екип на Българо-румънската търговско-промишлена палата в рамките на проекта „Насърчаване на партньорското управление в сферата на местно икономическо развитие и подобряване на инвестиционната среда“. Те бяха представени на онлайн среща, на която присъстваха и представители на Община Русе.
45,8% от анкетираните представители на бизнеса смятат, че местната власт не полага достатъчно усилия за партньорство и сътрудничество. 21% казват, че получават информация за местни инициативи, но само 15% посочват, че мнението им се взема предвид. Големите и средни предприятия дават позитивни мнения, но от малките само 9% са доволни от отношенията с местната власт. 68% от микропредприятията казват, че за тях няма ефективна възможност за участие във формирането на местни политики или че не се интересуват от тях.
Част от представителите на бизнеса не са запознати с начините за взаимодействие с местната власт, а друга част не вярват, че има смисъл от такива действия. Бизнесът е демотивиран и от липсата на обратна връзка. От тези, които са дали свое мнение или препоръка, 53,1% не получават отговор, а други 41,7% посочват, че отговорът е бил само частичен.
Най-предпочитаните начин на взаимодействие са публични срещи лице в лице (22,5%), съвместни работни групи (16,2%), възможности за участие в заседание на ОС и комисиите към него (13,6%) и онлайн консултации (10,4%).
Като цяло бизнесът смята, че има нужда общинската администрация да стане по-компетентна и по-любезна. Необходими са модернизация и дигитализация на услугите за бизнеса с възможности за онлайн сигнали и обратна връзка.
На въпросите върху какво трябва да фокусира работата си общинската администрация бизнесът посочва няколко приоритета - да се създаде благоприятна среда за живеене на семейства, млади хора - чистота, градска инфраструктура, транспорт, паркови пространства, детски градини и т.н., да се реши проблема с паркирането, да се проучи опитът за предоставяне на облекчени условия и стимули за привличане на инвеститори, да се работи с бизнеса за привличане на туристи. Анкетираните настояват да се засили комуникацията и информационния обмен с бизнеса, да има регулярни срещи, да се съгласуват общи цели и приоритети, да се работи заедно да решаване на общите проблеми, като например тези за липсата на специалисти и обслужващи фирми във веригите на доставки.