Резултатите от приключилия проект представиха заместник-кметът по образование, здравеопазване и социални дейности към Община Бургас Йорданка Ананиева и ръководителят на проекта Антония Дякова – експерт в общинска дирекция "Европейски програми и политики".
В резултата от изпълнение на дейностите по ОПРЧР е предоставено и обучение на близо 60 лица от целевата група по дигитална компетентност и по английски език. Освен това е осигурена заетост на шест безработни лица за период от 12 месеца. 410 деца, ученици и младежи, застрашени от отпадане от училище, съвместно с родителите си, са преминали допълнително обучение по български език в изпълнение на дейностите по Оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж". В създадените клубове за работа с деца и ученици е проведена допълнителна подготовка по български език и литература, състезания по български език и открити уроци за четене, както и инициативи "Четем и учим заедно".
Създадени са били още клубове по "Традиции, занаяти и фолклор на етносите“, в които участниците се запознали с характерните особености на българските народни носии, с историята на Бургас през античността и Средновековието, с празниците от фолклорния календар и тяхната символика в региона.
Изпълнението на проекта даде възможност за активно включване на представители на уязвими групи в икономическия и социален живот на общината, постигане на реални и устойчиви резултати в образователната интеграция на ученици от етнически малцинства до завършване на средно образование, каза Дякова.
БТА припомня, че проектът започна януари 2022 г. Той е с продължителност 18 месеца и е по процедура "Социално-икономическа интеграция на уязвими групи. Интегрирани мерки за подобряване достъпа до образование" – Компонент 2 на ОПРЧР и бе финансиран по Оперативните програми "Развитие на човешките ресурси" 2014 -2020 и "Наука и образование за интелигентен растеж" 2014 -2020 г.