Двеста безработни преминаха обучение с цел намиране на работа по проект на Община Бургас

Близо 200 безработни и в неравностойно положение лица преминаха обучение и професионална консултация с цел намиране на работа, като 100 души бяха подпомогнати за търсене на работа. Това стана ясно на заключителна пресконференция, на която бяха оповестени резултатите от проекта на Община Бургас “Интегриран проект за осигуряване на социално-икономическа интеграция на уязвими групи", финансиран от Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" (ОПРЧР) 2014 -2020 и Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" 2014 -2020 г.
Резултатите от приключилия проект представиха заместник-кметът по образование, здравеопазване и социални дейности към Община Бургас Йорданка Ананиева и ръководителят на проекта Антония Дякова – експерт в общинска дирекция "Европейски програми и политики".
В резултата от изпълнение на дейностите по ОПРЧР е предоставено и обучение на близо 60 лица от целевата група по дигитална компетентност и по английски език. Освен това е осигурена заетост на шест безработни лица за период от 12 месеца. 410 деца, ученици и младежи, застрашени от отпадане от училище, съвместно с родителите си, са преминали допълнително обучение по български език в изпълнение на дейностите по Оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж". В създадените клубове за работа с деца и ученици е проведена допълнителна подготовка по български език и литература, състезания по български език и открити уроци за четене, както и инициативи "Четем и учим заедно". 
Създадени са били още клубове по "Традиции, занаяти и фолклор на етносите“, в които участниците се запознали с характерните особености на българските народни носии, с историята на Бургас през античността и Средновековието, с празниците от фолклорния календар и тяхната символика в региона.
Изпълнението на проекта даде възможност за активно включване на представители на уязвими групи в икономическия и социален живот на общината, постигане на реални и устойчиви резултати в образователната интеграция на ученици от етнически малцинства до завършване на средно образование, каза Дякова.
БТА припомня, че проектът започна януари 2022 г. Той е с продължителност 18 месеца и е по процедура "Социално-икономическа интеграция на уязвими групи. Интегрирани мерки за подобряване достъпа до образование" – Компонент 2 на ОПРЧР и бе финансиран по Оперативните програми "Развитие на човешките ресурси" 2014 -2020 и  "Наука и образование за интелигентен растеж" 2014 -2020 г.