Дигиталната трансформация не трябва да бъде отричана, а насърчавана и управлявана, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров

Дигиталната трансформация не трябва да бъде отричана, а насърчавана и управлявана. Това каза президентът на КНСБ инж. д-р Пламен Димитров, който откри провеждащата се в централата на синдикалната организация Втора годишна научна конференция на Института за социални и синдикални изследвания и обучение (ОССИО). Форумът е на тема: „Справедлива адаптация на пазара на труда към новите предизвикателства на дигиталната икономика“. 
„Машините започнаха да си говорят помежду си и стана интересно, да не кажа страшно. Виждаме изтъкнатите лидери в тази сфера да стигнат дотам, че да напишат открито писмо до света да се забави темпото, защото това може да се окаже опасно“, посочи Димитров за темповете на дигитализация в икономиката. 
Той даде пример с изкуствения интелект и използването на алгоритмичен мениджмънт в управлението на хора, като подчерта, че все повече големи международни компании вече използват такъв. 
„Как алгоритмичният мениджмънт ще управлява хора – назначава, оценява, разплаща и уволнява, без човек да наблюдава и да контролира? Като синдикати трябва да адресираме проблема и това да не се допуска. Трябва да има човешки поглед върху процеса. Може да се окаже, че оценката на изкуствения интелект е точно обратната на тази, която човек би направил, и това е свързано най-вече с нашата човешка същност“, смята президентът на КНСБ. 
На днешната научна конференция, организирана от ИССИО и Фондация „Фридрих Еберет България“, ще бъдат представени и обсъдени доклади, свързани с дигитализацията, условията на труд, изкуствения интелект, дигиталния капитализъм и други теми. 
„Опитваме ме се да инвестираме в изследователската и аналитичната част с надеждата институтът да се развива, разраства и утвърждава. Така нашите аргументи и послания да бъдат мотивирани и подплатени с конкретни данни“, каза още Пламен Димитров.