"Този проект се изпълнява от Патентното ведомство и службата на ЕС по интелектуална собственост. Наш партньор на местно ниво е Община Бургас. Проектът е важен и се следи от Европейската комисия, тъй като реализирането му е насочено към повишаване на знанията на гражданите по отношение защитата на марки и продукти. Основната ни цел е борбата с фалшифицирането", посочи Вероника Тодорова, координатор по проекта. По думите ѝ в рамките на проекта у нас вече са сертифицирани два града - София и Пловдив, които ще получат специални плакети за работата си срещу фалшификатите.
През тази година в списъка на Европейските градове на автентичността ще бъдат включени Търговище и Бургас, посочи Тодорова. "Опитваме да постигнем с местната власт системата за закрила на търговската марка и промишления дизайн, както и да създадем устойчиви потребителски практики, насочени към купуването само на оригинални стоки и продукти. Ще презентираме Бургас като град, който взема всички мерки в борбата срещу фалшификатите", каза още Вероника Тодорова. В рамките на проекта ще бъде проведена широка информационна кампания в Бургас. След края на летния сезон край морето ще се проведат и два големи форума за обсъждане проблемите по защита на марки и продукти сред бизнеса. С неправителствения сектор ще бъдат обсъдени мерки за насочване на общественото внимание към негативите от широкото купуване на неоригинални продукти.
"Ще включим две специфични групи – от една страна ще бъдат органите на правоохранителна власт като Икономическа полиция, Агенция "Митници" и други структури, а от друга - образователни институции, местният бизнес и неправителствените организации", уточни Тодорова.
Според Николай Братов притежателите на марки и дизайн имат достатъчно възможности да защитят своите продукти. По време на есенните форуми ще бъдат презентирани и възможностите за регистриране на марка, за защита на правата на правопритежателите на марките и др. "В Бургаско се извършват множество проверки, особено през летния сезон, тъй като край морето често се продават фалшиви стоки. От района на Царево имаме много сигнали", каза той.
"Администрацията в Бургас и целият Общински съвет бяха въодушевени да дадат съгласие за подписване на меморандума, който вече имаме с Патентното ведомство за изпълнение на този проект. Специалистите в тази област са много малко у нас. Незачитането на интелектуалната собственост в държавите от ЕС се третира като тежко наказуемо деяние, зачитането е условие за присъединяването ни към една или друга общност. Считам, че дейностите по този проект са много подходящи и насочени към обучение на общински администрации и образователни институции, а и към всички потребители. Това е в интерес на всички нас – да сме запознати с правилата и да зачитаме обектите на интелектуалната собственост", каза от своя страна секретарят на Община Бургас Божидар Кънчев.