Над триста специалисти по човешки ресурси ще бъдат обучени в разпознаване на жертви на домашно насилие

Над триста специалисти по човешки ресурси ще бъдат обучени в разпознаване на жертви на домашно насилие. Това съобщи в Националния пресклуб на БТА в София Илияна Бойчева от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД).
Обучението е в рамките на инициативата „Подкрепа на жертвите на домашно насилие чрез програма за повишаване на капацитета и осведомеността сред специалистите по човешки ресурси“, която се организира от ЦИД, Института за публична администрация и асоциацията „Деметра“. Целта на проекта е да се обучат експертите по човешки ресурси в публичната администрация, тъй като те общуват с много хора. По думите ѝ публичната администрация би изиграла ролята на посланик по темата за домашното насилие. Създадена е обучителна програма, която включва подробен наръчник за обучение на специалистите за разпознаване на жертви на домашно насилие. Тя съдържа практически насоки как да разпознаят жертва на насилие, основано на пола, включително е обърнато внимание и на разпознаване на децата на жертвите на домашно насилие, допълни тя.
Домашното насилие може да разруши живота, да подкопае доверието и да спира напредъка на личността и обществото, добави още тя. По думите ѝ борбата с домашното насилие е необходима за развитието и просперитета на цялото ни общество.
Справянето с домашното насилие изисква специализирани знания и базово разбиране от всички институции, отговорни за превенцията му и за защитата на пострадалите, каза Диана Видева, психолог към асоциацията „Деметра“. Домашното насилие има две основни характеристики – властващо и контролиращо поведение, с цел ограничаване на свободата на друг индивид чрез заплашване и изолация, както и цикличността - нарастване на напрежение, ескалация и фаза на разкаяние. От началото на годината досега, по информация от медиите, има 13 убити жени, жертви на домашно насилие.
В изпълнение на дейностите по проекта са разработени програми за обучители и мултипликатори сред експертите по човешки ресурси, както и методически материали и наръчници, които да съдействат за доброто разбиране на материята и да служат като помощни средства при разговори и последващи обучения вътре в администрациите по темата за домашното насилие, каза Таня Иванова, председател на Института по публична администрация.