Специални гости бяха председателят на Съюза на артистите в Израел Жоел Либа и писателката и историк Ирит Кейнан от Асоциацията на писателите в Израел. Тук бяха също журналистът Георги Милков и актьорът Явор Гърдев.
"За трети път съм на това красиво място. Влюбен съм в този град. Безкрайно съм благодарен на Димитър Пешев и му отдавам чест за това, което е направил. Сред хората, които е трябвало да се качат във влака, спрян от Димитър Пешев, е един от нашите най-добрите актьори, който е от България - Нисим Азикри. Той е дошъл от този град с неговите родители", разказа Жоел Либа.
"Искам да благодаря на Димитър Пешев от името на цялата еврейска общност, защото аз съм потомък на румънски евреи. Никой друг в Европа не е жертвал живота си и не е постъпил като Пешев по време на Втората световна война. Той не е просто наш брат, той е много важна личност за еврейската общност“, разказа още актьорът.
Той посочи, че човек като Пешев, жертвал собствения си живот, въпреки че не е евреин, е човек с главна буква. "Трябва целият свят да му се поклони за това, че е спасил човешки животи. Аз му благодаря от името на моята държава, родители и приятели актьори. Благодаря и на всички български граждани, че са успели да извършат това дело и че поддържат жива историята", допълни още Либа.
Жоел Либа посочи още, че няма нищо по-важно от това да живееш и да спасяваш човешки животи.
"Тук съм като представител на Асоциацията на писателите в Израел", каза Ирит Кейнан - историк и писател. "Имаме една израелска поговорка: "Човек, който е спасил дори един човешки живот, все едно е спасил целият свят". Този праведник на света е спасил целият свят. Това, което той е направил, всъщност, показва, че хуманизмът е по-силен от фашизма, обичта към човека е по-силна от омразата и от всичко друго“, каза Ирит Кейнан.
Тя посочи, че нейната история е по-различна, защото баща й е роден в на територията на днешната Република Северна Македония. Той е бил единственият оцелял от фамилията й. "Българите не се успели да помогнат по време на Втората световна война на македонските евреи и в Треблинка са били изпратени хората, поискани от германците", припомни писателката.
"Има праведници на света и те също са успели да спасят някои евреи, но никъде другаде по света не е имало държава, в която човек като Пешев да е успял да спаси толкова много хора. Моето разбиране за това е, че ние хората можем да правим чудеса, да се обединяваме, за да се борим с омразата и фашизма. Благодаря ви за това, което правите и за почитта, която отдавате на този невероятен човек. Съжалявам, че е съм имала шанса да го познавам лично, но той е пример за всички нас", допълни тя.
Димитър Пешев е роден на 25 юни 1894 година в град Кюстендил. В политическата си кариера е известен със своята роля за спасяването на българските евреи. Пешев е удостоен с най-високото звание в Израел - "Праведник на света“, през 1973 година. Това звание му е присъдено от Мемориала Яд Вашем в Израел за смелостта, доблестта, саможертвата, човеколюбието, проявени в мрачните времена на Холокоста и довели до спасяването на българските евреи от лагерите на смъртта. През 1997 година Пешев посмъртно е удостоен с най-високия български орден "Стара планина“. Носител е и на званието "Почетен гражданин на Кюстендил“ от 1997 година.