Занятията през първите два дни включваха теоретична подготовка и запознаване със спецификите при работа с машините, а след положен изпит на всички спасители беше издаден допуск за извършване на десантиране и евакуация с бордовата лебедка на вертолет AS 532 Cougar. Практическото обучение през третия ден включваше десантиране и евакуация на пострадал с използване на носилка и бордовата лебедка на хеликоптера, посочват от БЧК.
Учението се проведе на базата на дългогодишното сътрудничество, което имат двете структури, и ще спомогне за успешната координация и работата в екип на екипажите от 24-а авиобаза „Крумово“ и Планинската спасителна служба при БЧК в изпълнението на бъдещи задачи за търсене и спасяване и медицинска евакуация, информират още от червенокръстката организация.
Очаква се през декември в България да бъде доставен първият хеликоптер за спешна медицинска помощ, каза преди дни в телевизионно интервю министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков. В началото на юли трябва да бъдат изпратени шестима пилоти или три екипажа за обучение, както и да бъде подготвен техническия състав, който също трябва да премине обучение, обясни министърът. Във Военномедицинската академия започна обучението на медицински специалисти, които ще оказват спешна медицинска помощ по въздуха. В края на май група от 50 медици получиха своите удостоверения, а през юни стартира обучението на още 49 души.