Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ участва в годишната среща на Конференцията на европейските национални библиотеки

Директорът на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий” доц. д-р Красимира Александрова взе участие в годишната среща на Конференцията на европейските национални библиотеки (CENL) 2023 в Париж, Франция. Тя  бе посвенена на устойчивото развитие и зеленото бъдеще на библиотеките. В тридневния форум участваха  директори и делегации от 38 европейски държави, включително и представители от Азербайджан, Армения, Грузия и Обединеното кралство, съобщават от НБКМ.
Срещата се ръководеше от Франк Шолц, генерален директор на Националната библиотека на Германия и председател на CENL от 2021 г., а домакин бе президентът на френската национална библиотека Лоранс Енгел. Сред говорителите бяха Гийом Лафортюн, вицепрезидент и ръководител на парижкия офис на Мрежата на ООН за решения в областта на устойчивото развитие – една от най-влиятелните световни организации за прилагане и изпълнение на целите на ООН за устойчиво развитие. В презентацията си той постави три акцента за ролята на науката, културата и древната философия, които са ключът към постигането на световните цели за устойчивост, разказват от НБКМ.  
Г-н Лафортюн изтъкна, че пред библиотеките днес стои една от най-важните задачи – да оценят въглеродния отпечатък от дейността си. В резултат на глобалното затопляне и засушаванията, особено силни на територията на Франция и в други страни по света, днес малките и големи компании, културните институти, сред които са и библиотеките, въвеждат нови решения за декарбонизация на собственото си производство. Опазването на ресурсите на планетата, спестяването на въглеродни емисии и  намирането на нови решения за използване на зелена енергия, пречистване на водите и рециклиране са днешните глобални задачи пред човечеството, обясняват от екипа на библиотеката. 
Темата продължи с по-голяма конкретика за библиотеките Хари Сахавирта, председател на секция „Околна среда, устойчивост и библиотеки" (ENSULIB) на Организацията на библиотечните асоциации и институции от библиотечно-информационната сфера (ИФЛА). В нея членуват повече 150 организации, сред които и Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.  Фокусът в доклада на Хари Сахавирта бе натрупаният вече опит в насърчаване на грамотността и четенето за възрастни, както и оценка на звуковия пейзаж в библиотеките, което определено е начин за намаляване на въглеродния отпечатък от дейността на културните институти. Тук не става дума само за „...зелените покриви на нашите библиотеки, а за пестене на потреблението на природните ресурси.“ каза г-н Сахавирта, предават от НБКМ.
В дискусиите по време на годишната среща на CENL  неколкократно се повдигаше темата за дигитализацията на документалното наследство на библиотеките, което се възприема като дейност с висок въглероден отпечатък. Необходимо е да се намалят въглеродните емисии от всички библиотечни дейности, от обслужването на читателите, до реставрацията, консервацията и дигитализацията. Екологичното библиотечно дело означава баланс между всички библиотечни дейности и зеленото поддържане на сградите. 
Във втория ден на форума в Париж, Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ (НБКМ) представи резултатите от спечеления и реализиран международен проект „Богатство от цветове и традиции", финансиран от фонда Ерланд Колдинг Нилсен на CENL, в който се включиха националните библиотеки на Грузия, Румъния, Сърбия, Хърватия и Черна гора, казват от НБКМ. 
Изложбата с изображения на национални носии, шевици и други елементи от традиционното облекло от шесте държави включваше дигитализирани документи от фондовете на библиотеките – участници.  Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий" бе водеща институция по проекта и домакин на откриването на изложбата в София, където присъстваха директорите и съставителите на изложбата от националните библиотеки на България, Грузия, Румъния, Сърбия, Хърватия и Черна гора, посланици и дипломати, проф. Заал Абашидзе, директор на Националния център за ръкописи на Грузия „Корнелий Кекелидзе“, представители на Държавния културен институт към министъра на външните работи, изследователи на традиционното облекло от Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН, преподаватели от СУ „Св. Климент Охридски“, фолклористи и етнографи, библиотекари и гости на НБКМ.
В презентацията за проекта, направена в Париж, НБКМ отправи покана към всички национални библиотеки, членове на CENL да се включат в развитието на „живата“ изложба „Богатство от цветове и традиции", която непрекъснато се дообогатява онлайн. Националните библиотеки на Унгария и Молдова вече заявиха желание за участие.
Годишната среща на Конференцията на европейските национални библиотеки (CENL) в Париж приключи с препотвърждаване на мисията на организацията да развива каузата на националните библиотеки на Европа, за устойчивост и зелено бъдеще за библиотеките, които работят по-добре заедно и постигат повече, отколкото може да направи всяка библиотека поотделно, казват от екипа на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий”.
/ВСР