Няма данни за замърсяване в българската акватория на Черно море, съобщиха от Министерството на околната среда и водите

Няма данни за замърсяване в българската акватория на Черно море, съобщиха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Според ведомството проби се взимат достатъчно често, за да бъде направена обективна оценка за състоянието на морската вода. МОСВ осигурява пълно проследяване на възможни екологични щети в българската акватория на Черно море след разрушаването на стената на язовир „Нова Каховка“ и към момента сателитните наблюдения и моделирането на водните течения не дават повод за притеснение. 
Наблюдението се извършва още от 8 юни в три пункта в крайбрежните морски води – Дуранкулак, Шабла и Калиакра. МОСВ е създало допълнително още три пункта за мониторинг, разположени в бреговата зона. Следи се състоянието не само на крайбрежните, но и на водните течения навътре в морето. До момента не са установени превишения по нито един от изследваните показатели.
Мониторингът за състоянието на морските води е координиран с Министерството на туризма с оглед спокойното протичане на туристическия сезон. 
Сигнали при възможни признаци за замърсяване по бреговата ивица могат да се подават на Зеления телефон на МОСВ: 0887 088 440 или 02/9888205, както и на електронен адрес: nccw@moew.government.bg, а така също и на Зеления телефон на РИОСВ - Варна: 0884 290 634 или 052/634 582, РИОСВ - Бургас: 0889 096 577 или 056/813 212, БД „Черноморски район“ – гр. Варна: 0886 406 816.
На 16 юни министърът на околната среда и водите Юлиян Попов координира съвместни действия последователно с румънския и украинския си колега. Той проведе видеоконферентен разговор с румънския министър на околната среда и горите Мирча Фичет, като двамата обмениха информация от извършваните непрекъснати наблюдения на територията на България и Румъния и беше договорено двете министерства да обменят всекидневно резултатите от мониторинга. Министър Юлиян Попов проведе тогава и видеоконферентен разговор с министъра на екологията и природните ресурси на Украйна Руслан Стрилец. Министър Стрилец се ангажира да предоставя ежеседмично данни на България от екологичния мониторинг на територията на Украйна, включително и от района на язовир „Нова Каховка“.