От поне три Народни събрания предлагаме да възстановим независимия статут на следствието и да го извадим от зависимостта му от прокуратурата и няма да спрем да работим в тази насока, заяви Петров. Законопроектът ще бъде разгледан отново в правната комисия и отново ще защитаваме тази своя позиция, пък мнозинството от народните представители ще прецени дали да го приеме, допълни той.
Законопроектът би минал, ако се съберат 121 гласа, ние от „Възраждане“ имаме 37, всички останали парламентарни групи, които желаят да ни подкрепят, могат да го направят, коментира Петров относно гласуването на ветото в пленарната зала. Относно коментара на съпредседателя на "Продължаваме промяната" (ПП) Кирил Петков във връзка с ветото, той каза, че и преди "ПП не са подкрепили промените в Закона за съдебната власт.
Петър Петров коментира, че ако законопроектът бъде върнат за доработване в правната комисия, тези параграфи, върху които има наложено вето, ще бъдат разгледани подробно, което ще даде възможност да се направят и съответни допълнения.
В отговор на въпрос Петър Петров каза, че до момента няма информация за получена официална покана от "Продължаваме промяната - Демократична България" за разговори за промени в Конституцията. Вече сме заявили, че ще присъстваме на всички срещи, на които ни поканят останалите парламентарни групи, посочи той.
На въпрос дали трябва да бъде премахната фигурата на главния прокурор, той каза, че това е предмет на един доста сериозен дебат. Не бива да подхождаме така лековерно към премахване на една фигура, замяната ѝ с друга, и да се надяваме, че това изведнъж ще помогне на хората, които страдат от кражби, грабежи, ПТП-та и т.н., посочи той.
Петров каза, че са отворени към дебат с всички парламентарни групи в тази насока. Считаме, че щом в момента в обществото има съмнения, че се превишават значително правомощията от страна на главния прокурор, трябва да отговорим на тези съмнения, така че може би ще вървим или към премахване на тази фигура или значително орязване на правомощията ѝ, допълни той.