От МОСВ отново посочват, че към момента няма данни за замърсяване в българската акватория на Черно море. Определени са допълнително още три пункта за мониторинг, разположени в бреговата зона. Местоположението на пунктовете е съобразено с възможностите за достъп по море, посоката на доминиращите течения и наличните за района батиметрични данни. Следи се потенциалният риск от замърсяване на морската околна среда вследствие на военните действия. Проследява се за наличие на нефтопродукти, метали, радионуклидите цезий-137 и тритий.
В отговор на нововъзникналата ситуация, към извършвания до момента мониторинг са включени и допълнителни показатели (пестициди и др.), за да се следи потенциалното въздействие на водите по течението на река Днепър върху Черно море. До момента не са установени превишения по нито един от изследваните показатели, посочват от министерството.
Ролята на МОСВ е да извършва мониторинг и да информира институциите, които носят отговорност за превенцията и отговора на установените рискове. Актуална информация за резултатите от направените измервания ще се предоставя своевременно на компетентните институции и обществеността, се казва още в съобщението на ведомството.
За БТА вчера от министерството обявиха, че при установяване на показатели, които съдържат и най-минимален потенциален риск, незабавно ще бъдат информирани компетентните институции и обществеността. Към момента няма данни за замърсяване в българската акватория на Черно море, увериха от МОСВ.