Спрямо предходната година размерът на линията на бедност за областта намалява с 10,1 на сто, а относителният дял на бедното население нараства с 3,4 процентни пункта. Относителният дял на бедност при мъжете е 15,5 процента, а при жените - 21,2 на сто. В сравнение с предходната година показателят при мъжете в областта се е увеличил с 5,5 процентни пункта, а при жените - с 1,2 процентни пункта, отчитат от статистиката.
Системата за социална защита има съществено значение за редуциране на бедността. Ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии и се изключат другите социални трансфери, равнището на бедност се повишава с 11 процентни пункта и достига 29,5 процента, според специалисти.
Изнесените данни на статистиката сочат още, че през миналата година 36,5 на сто от населението на област Разград е живяло в тежки материални и социални лишения. Това според експертите характеризира областта като територия с най-високите показатели за материални и социални лишения в страната. В сравнение с 2021 г. този дял нараства с 3,9 процентни пункта. Според анализа над 64 процента от жителите на областта не могат да посрещнат спокойно, със собствени средства, неочаквани разходи за неотложни ремонти или подмяна на някаква техника или мебели, а близо 67 на сто не могат да си позволят почивка извън дома. Малко над 8 на сто от домакинствата изпитват затруднения при плащането навреме на разходи за жилището, а 25 процента от живеещите в областта не си позволяват редовна консумация на месо или риба.
Изчисляването на линията на бедност сред населението в региона по комбинирания индикатор, предвиден в стратегията "Европа 2020" показва, че през миналата година в риск от бедност и социално изключване са били 48 700 души, или 45,2 процента от хората. Стойността на показателя нараства с 3,2 процентни пункта спрямо 2021 г., допълват от Териториалното статистическо бюро в Разград.