Истината е толкова важна за живота, колкото са храната и водата, каза Люба Ризова пред БТА

„Истината е много важна за живота. Тя е също толкова важна, колкото това да ядем и да пием вода, да спим. И е също толкова важна, защото ти дава правилния път. Тя насочва мислите ти във вярна посока, няма да те подведе, няма да се окажеш в ситуация в капан, няма да си заблуден“. Това каза пред БТА журналистът и продуцент Люба Ризова. Днес тя отбелязва 60-ата си годишнина, като посреща празника си в тесен семеен кръг.
„Не съм много по равносметките. Аз ежедневно си правя някакви равносметки, не защото е Нова година или защото се навършва някаква годишнина“, каза Ризова. Според нея човек трябва всеки ден да си дава сметка дали се е научил от допусната грешка, дали е успял да помогне и дали най-близките му хора могат да разчитат на него, както и той – на тях. „Смятам, че всеки от нас се старае да бъде най добрата версия на себе си, каквато си представя“, посочи тя.
Ризова коментира, че през последните години медийната среда не е „най-добрата версия на себе си“. По думите й сред причините за това са дезинформацията, наличието на манипулации и фактът, че има океан от информация, която невинаги е вярна. Според журналистката това води до объркване на хората, докато в същото време в средите се опошлява израза, че са необходими всички гледни точки.
„В традиционната журналистика беше така. Това е едно старо правило, че една информация трябва да се потвърди от два независими един от друг източника. Имам чувство, че това се отнася, едва ли не, за преди 100 години. Толкова много са се променили в момента нещата“, каза тя. Според Люба Ризова не само журналистите, но и всички останали хора трябва да се учат на критично мислене още от детската градина. Тя сравни възможността за правилна оценка на заобикалящата ни ситуация с имунитета в човешкия организъм. „Слава богу, има много курсове, много се говори, преподава се много по тази тема“, коментира тя.
Журналистката допълни, че все повече всеки индивид ще трябва да разчита на това доколко той сам се е образовал в това критично мислене, за да не бъде лъган и подвеждан в грешна посока. Има много отровена информация и когато я има човек изключително лесно може да попадне в заблуда и това да промени живота и здравето му, посочи още тя.
„Много е важно все пак да останат някакви стабилни медии, да ги наречем „стабилни източници на информация“, в които се е запазил професионализмът. Тоест, някой си е направил труд чисто професионално да провери фактите. Защото другата гледна точка не е просто една лъжа. Лъжата не е друга гледна точка“, каза Ризова.
По думите й разследващата журналистика установява фактите, като в България има много добри примери и образци. Според Ризова обаче работата на разследващите журналисти става все по-трудна. „Понякога са толкова много т.нар. източници с отровена информация, че се искат истински качества и обучени хора, които да могат да отсяват зърното от плявата“, смята тя.
Журналистката изрази мнение, че социалните мрежи са допринесли за това „кресливите“ да имат надмощие, като така по-трудно могат да бъдат чути стойностните гласове и мисли.
„Лошото е, че кой ли вече не е журналист. Така ще стане може би с други професии с модерния напоследък изкуствен интелект, на който се надяваме и от който се страхуваме. Но все пак, доколкото има журналисти, аз се радвам че има наистина млади хора, които имат амбицията, имат ентусиазма да следват тази стародавна традиция да търсят истината, да проверяват фактите, да се впечатляват от това, от което други не се впечатляват“, коментира тя.
Ризова посочи, че всъщност да си журналист означава именно това – да се впечатляваш от нещо, което не прави впечатление на останалите и да можеш да откриеш процесите в едно общество. 
След като през месец май съобщи, че заедно с колеги стартира инициатива за построяване на чешма в памет на Милен Цветков, журналистката коментира, че средствата за това са вече събрани. „Идеята за чешмата всъщност беше на Георги Тошев, който е приятел на Милен. Има много символика в това да имаш чешма - това е стара традиция, така че мисля, че беше добра идея и че Милен си заслужава една такава символика с енергията на водата“, каза тя. Ризова допълни, че се надява чешмата да може да бъде готова и открита на 31 юли, когато е рожденият ден на Милен Цветков. Идея на колегите му от предаването „Въпросите“ (преди „Алтернативата“ – б.а.) е и улицата, на която се намира телевизията, в която Цветков работеше последно, да носи неговото име, разказа още журналистката.
Люба Ризова е родена на 9 юни 1963 г. След като завършва Факултета по журналистика и масови комуникации към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, тя преминава няколко специализации в САЩ по телевизионна журналистика. 
„Новините са характерът на телевизията“, споделя журналистката в интервю през 2005 г.
Журналистическата си кариера започва в Българското национално радио, където е била репортер, редактор и водещ на „Новини". Дълги години работи в Нова телевизия, където последователно е репортер, редактор, заместник-директор и директор на „Новини". 
ПЕЧЕЛИ КОНКУРС ЗА ПЪРВИЯ ЕКИП НА НОВОСЪЗДАДЕНАТА БИ ТИ ВИ
През 2000 г. Люба Ризова печели конкурс и е включена в първия екип на новосъздадената частна национално телевизия – Би Ти Ви. 
На 18 ноември 2000 г. е излъчена първата новинарска емисия на Би Ти Ви. В свое интервю от октомври 2010 г. Люба Ризова разказва за началото на новините на Би Ти Ви: „Настоявах да запишем първата емисия, но тогавашното ръководство реши да излъчваме на живо. И емисията беше пълна с абсурдни технически грешки – сигурна съм, че зрителите са се забавлявали доста за наша сметка, но нека приемем, че е било за кадем. В новинарското ни студио, например, гост беше Симеон Сакскобургготски, затова пък надписът под него гласеше: Фидел Кастро. И сега, като се каже 18 ноември, стомахът ми става на топка“.
От 2000 г. до 2010 г. тя е главен редактор на "Новини и актуални предавания" в Би Ти Ви, а след това директор на „Новини и актуални предавания“ до 2014 г.  
Люба Ризова е създател на рубриката „Добрата новина“ по Би Ти Ви, за която в интервю през 2005 г. тя казва: „Добрите новини са процес. Те са нещо в развитие. Бързо се разрушава едно нещо, бавно се изгражда“.
РАБОТИ КАТО МЕДИЕН КОНСУЛТАНТ, ПРОДУЦИРА ПРЕДАВАНЕТО „ВЪПРОСИТЕ“
От 2015 г. Люба Ризова работи като медиен консултант. Сред най-големите й клиенти е компанията Global Frame. Била е и консултант на предаването „Господари на ефира".
Люба Ризова е авторка на няколко документални филма.
Няколко пъти Люба Ризова е била член на журито, което оценява журналистическите материали за наградите за разследваща журналистика на фондация „Радостина Константинова“. 
От 2001 г. Люба Ризова е член на Управителния съвет на фондация „Програма достъп до информация“. От 2014 г. тя е председател на сдружение „Европейски медиен център". 
Понастоящем е продуцент на предаването „Въпросите“ по ТВ1. 
В интервю през 2014 г. за в. „24 часа“ тя споделя: „Журналистиката е в изключително конкурентна среда. Единственият залог за успех е непрекъснато професионално усъвършенстване, строги и ясни критерии и честно поднасяне на информацията.“
/АЯ/отдел „Справочна“ на БТА