Извършителите на престъпления са доста бързи и ние трябва да компенсираме предимството им, коментира Гешев.
„Друг важен начин да се борим с престъпността е постоянно да повишаваме квалификацията си. Сигурен съм, че тази конференция ще е изключително ползотворна, в интерес на сигурността на нашите народи и държави“, каза още главният прокурор.
Във втория ден от форума, в който участват представители на прокурорски органи на държави от Източна Европа и Централна Азия, на Департамента по енергетика на САЩ и на различни български институции, магистрати от България, Турция, Молдова и Украйна представиха своя опит и добри практики.
Прокурор Сава Петров от Върховната касационна прокуратура представи опита на България в разследването на престъпления, свързани с трафик на мигранти. Той подчерта, че този вид трансгранична престъпност е предизвикателство пред правоохранителните органи в международен план, тъй като обичайно е съпътствана от извършването и на други престъпления, като документни престъпления, корупция, престъпления срещу личността и др. Изтъкнато бе, че за да имаме успеваемост в противодействието и превенцията, от ключово значение е поддържането на добро ниво на международно правно сътрудничество.
Опита на Молдова в разследването на трафика на мигранти представи прокурор Григоре Бинзари, а неговият колега от Турция - Вехби Камер, старши прокурор към Върховния апелативен съд, говори за практиката при противодействието на киберпрестъпленията и прането на пари. Участниците в конференцията обсъдиха и ролята на съвместните екипи за разследване на военни престъпления в контекста на войната в Украйна.
Конференцията „Обмяна на опит и добри практики за противодействие на транснационалната престъпност, киберпрестъпността и изпирането на пари“ беше открита вчера. Форумът ще продължи до 1 юни и събира на едно място представители на прокурорски органи на държави от Източна Европа и Централна Азия, на Департамента по енергетика на САЩ, и на различни български институции.