„Очарована от хармонията на гласовете в песните на българското вокално трио, публиката аплодираше една след друга „Излел е Дельо хайдутин“, „Катерино моме“, „Майстор Манол“, „Малки моми“, „Дилмано“, „Три Бюлбюла“, „Хубава си моя горо“ и др. Мароканци откриха силни прилики между някои от българските песни и берберския песенен фолклор и дори припяваха в залата", съобщиха от посолството на България в Мароко.
На събитието е присъствала голяма група от българската общност в Мароко, мароканци, завършили висшето си образование в България, както и много ръководни представители на марокански университети. Сред поканените са били проф. д-р Георги Вълчев, заместник-ректор на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, д-р арх. Цветелина Даскалова – директор на Центъра за международни връзки и мобилност в Университета по архитектура, строителство и геодезия, и доц. д-р Галин Николов – ръководител на учебно експериментална база по аквакултура при аграрния факултет на Тракийския университет, Стара Загора.
„Концертът беше уважен от значим брой представители на дипломатическия корпус. Сред присъстващите беше и бившата посланичка на Мароко в България Латифа Ахарбаш, сегашен председател на Висшия орган за аудио-визуален контрол, аналог на българския Съвет за електронни медии“, допълниха от посолството на България в Мароко.
В словото си при откриването на събитието посланикът на България в Мароко Пламен Цолов е отбелязал значението на 24 май за българите в страната ни и по света. Направил е преглед на активното двустранно сътрудничество в областта на културата и образованието, като е припомнил размяната на редица неотдавнашни посещения между делегации на български и марокански университети. Той е отбелязал, че в Мароко не са забравили приноса на България за редица области на висшето образование и преподавателите ни по математика, физика и инженерни науки.
/ДД