За матурата са ангажирани над 9000 квестори. Тя започва в 8:30 ч., като зрелостниците трябва да бъдат в изпитните зали поне 30 минути по-рано. Те трябва да носят документ за самоличност и служебната бележка, която може да бъде и на електронен носител. На матурата зрелостниците трябва да пишат с черен химикал.
Изпитът по български език и литература е разделен на три модула. Първите два са по 60 минути, а третият - 120 минути. За учениците със специални образователни потребности са предвидени до 30 минути повече за първите два модула, а за третата част - до 60 минути повече.
И тази година максималният брой точки на матурата ще е 100, а изпитът се смята за издържан при минимум 30 точки. Тестът по БЕЛ се състои от 22 задачи с избираем отговор, 16 с кратък свободен отговор и две с разширен свободен отговор. Последният 41-и въпрос включва писане на есе или на интерпретативно съчинение, като за втора поредна година за тях ще има две отделни теми. Съчинението е върху изучавана творба. При него от зрелостниците се очаква да интерпретират зададената тема спрямо текста на произведението. От тях се изисква да формулират ясна теза, да я аргументират, да коментират използваните изразни средства. Темата за есето не е обвързана с конкретен литературен текст и при нейното интерпретиране няма ограничения.
Препоръчително е учениците да са в училищата по-рано, защото в София по-трудно е придвижването сутрин, каза за БТА ден преди изпита Асен Александров - директор на 51-во Средно училище "Елисавета Багряна" в София, попитан за организацията на първия задължителен държавен зрелостен изпит по БЕЛ в 12-и клас. Асен Александров е и председател на Сдружението на директорите в средното образование.
В 51-во Средно училище "Елисавета Багряна" днес ще явяват около 100 зрелостници на държавния изпит по български език и литература, каза директорът. Ще са разпределени по около 15 ученици в класна стая. Ще имаме и по двама квестори в класните стаи, ще има и квестори в коридорите на училището, обясни Александров.
Във всяка класна стая има камери, има също и в училищните коридори, като "те могат да се наблюдават и от Министерството на образованието и науката чрез системата, с която камерите могат да се наблюдават в училищата в цялата страна", каза Асен Александров. Той добави, че може да се направят и записи, като те се пазят за три месеца и ако има някакво съмнение, може да се видят и проверят.
Над 50 000 зрелостници са подали заявления за допускане до държавния зрелостен изпит по български език и литература 19 май, съобщи през март пресцентърът на Министерството на образованието и науката.
Резултатите от държавния зрелостен изпит ще бъдат обявени до 9 юни.
На вторите задължителни държавни изпити се очаква да се явят близо 49 000 зрелостници. За втората задължителна матура по профилиращ предмет на 23 май заявления са подали над 25 000 зрелостници, а за изпита по професия желание са заявили повече от 23 000. И тази година най-много от завършилите профилирани гимназии (над 12 000) са избрали да положат изпит по английски език, като втора задължителна матура. Желание да се явят на държавен зрелостен изпит по биология и здравно образование са заявили 2628 зрелостници, по география и икономика - 2588, по математика - 1732, а философия са избрали 1483. Вместо втора задължителна матура завършващите професионално образование и обучение полагат държавен изпит за придобиване на професионална квалификация. Над 11 500 от тях ще защитават дипломен проект, а близо 12 000 ще се явят на изпити по професията, включващи теоретична и практическа част.
Да положат допълнителна матура са поискали над 2400 зрелостници, като най-много са избрали предметите - математика, английски език, биология и здравно образование. Допълнителните матури по желание ще са в периода 26-31 май.
Заявления за валидиране на компетентности по реда на допълнителните матури през сесията май-юни са подали общо 272 зрелостници. От предстоящата сесия май-юни на 2023 г. на тези изпити могат да се явяват и зрелостници, които са изучавали учебен предмет като общообразователен, а не като профилиращ, но искат да валидират компетентностите си по профилиращия предмет. Най-много са желаещите да положат изпит по английски език, профилирана подготовка - 112.
Близо 600 учители и университетски преподаватели от цялата страна ще оценяват в електронна среда изпитните работи от предстоящата сесия на държавните зрелостни изпити.
По време на изпитната сесия май-юни Министерството на образованието и науката ще организира общо 83 изпита. Тук се включват първата, втората, допълнителните матури (включително изпитите по различните нива на чужд език), както и изпитите за валидирането на умения.
Оценките от държавните зрелостни изпити ще имат тежест при приема на кандидат-студенти в 48 висши училища за академичната 2023/2024 гoдина, съобщи през февруари пресцентърът на МОН.
В повечето от тях бъдещите висшисти ще могат да избират дали в бала им да влезе оценката от приемния изпит или тази от матурата. Това показваше информацията, предоставена на МОН от 51 висши училища в България.
Само в три от тях оценки от държавни зрелостни изпити няма да се включват във формирането на бала. Това са Националната академия за театрално и филмово изкуство (НАТФИЗ), Театралният колеж "Любен Гройс" в София и Американският университет в Благоевград. Така е и при една част от специалностите в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров", но при други държавният зрелостен изпит по професионална квалификация, положен в музикално училище, ще се признава и за приемен.
В четири висши училища няма да има кандидатстудентски изпити и приемът в тях ще става само с оценки от матура и дипломата за средно образование. Това са Националната спортна академия "Васил Левски", Минно-геоложкият университет "Св. Иван Рилски" в София, Европейският политехнически университет в Перник и Висшето училище по застраховане и финанси в столицата.
Софийският университет "Св. Климент Охридски" ще признава оценките от държавен зрелостен изпит като конкурсни за кандидатстване в 118 от общо 120 бакалавърски програми.
В някои от висшите училища в бала ще влизат оценките и от приемните изпити, и от държавните зрелостни изпити. Така е в медицинските университети, където още от миналата учебна година, освен резултатите от приемните изпити по биология и химия, в балообразуването се включва и оценката от матурата по български език и литература.