Музеят в Благоевград отбелязва стогодишнината на първия си директор с национална научна конференция

Регионалният исторически музей в Благоевград отбелязва стогодишнината на първия си директор Димка Серафимова с научна конференция, която събира историци, археолози и музейни работници от цялата страна, съобщиха за БТА от музея. Началото ще бъде дадено днес, 18 май, когато се отбелязва и Международният ден на музеите.
Националната научна конференция „Музеят отвътре – времена, пространства, публики“ ще е в три кръга – „Времена“, „Пространства“, „Публики“. Първият кръг ще засегне историята на музейните институции и първите стъпки в събирателската и проучвателна дейност, първите отдели и експозиции, началото на сондажните проучвания и археологически разкопки и формиране на музейните колекции. В кръг „Пространства“ тема ще бъдат музейните и извънмузейните пространства днес, постоянните и временни експозиции, мобилни изложби, археологически паркове и обекти, къщи – музеи, ще се обсъдят предизвикателствата, проблемите и добрите практики. Третият кръг на конференцията ще засегне темата за публиките, какви са били те в миналото и днес.
В конференцията, която продължава и утре, ще вземат участие проф. Вера Бонева от УниБИТ, наследници на Димка Серафимова, Михаела Василева и д-р Биляна Карадакова от музея в Благоевград, както и представители на музеите в Казанлък, Стара Загора, Велико Търново, Панагюрище, Пловдив, Габрово, Велинград, Русе, Смолян, Сандански, Кюстендил, както и представители на Националния археологически музей към БАН, Националния исторически музей, гости от Република Северна Македония и други. Участие в конференцията ще вземат повече от 40 музейни специалисти от цялата страна, допълват от РИМ – Благоевград. 
В рамките на конференцията ще бъде открита и изложбата „Димка Серафимова – един живот, посветен на археологията“, съобщиха още от музея.
Историята на музея, преплетена с живота на Димка Серафимова, води началото си през 1951 г., когато с решение на Комитета за наука, изкуство и култура в Благоевград се създава Окръжен музей с една щатна единица, която реално бива изпълнена със съдържание в края на следващата година, посочиха за БТА от музея. През декември 1952 г. от отдел „Кадри“ към Национален институт за паметниците на културата изпращат Димка Серафимова да заеме мястото „уредник – заведущ музей“. 
Серафимова пристига в Благоевград на 6 декември 1952 г. Новоучредената институция няма набран фонд, липсват помещения за канцеларии, фондохранилища и експозиционни зали. Димка Серафимова пристъпва към съставяне на грандиозна музейна програма, а целта е изграждане на значителен културно-просветен и научноизследователски институт за цяла Югозападна България. 
През 1956 г. Димка Серафимова официално става директор на институцията, а година по-късно, благодарение на нея, е открита първата музейна експозиция в Благоевград, в която са отразени национално – освободителните борби на населението в региона и революционното работническо движение.